>>     >>   Vice-Presidential Poll: Know all about Venkaiah Naidu

Vice-Presidential Poll 2017: M Venkaiah Naidu is NDA's nominee for the coveted post; Know all about BJP leader

BJP's top leader and Union Minister of Housing and Urban Poverty Alleviation M Venkaiah Naidu has been chosen as the Vice-Presidential nominee of NDA. The elections for the coveted post will be held on August 5.


  |  Updated On : July 18, 2017 01:00 PM
M Venkaiah Naidu

M Venkaiah Naidu

New Delhi :  

Senior BJP leader and Minister of Housing and Urban Poverty Alleviation and Information and Broadcasting Muppavarapu Venkaiah Naidu has been chosen as NDA's nominee for the upcoming Vice-Presidential polls. 

Venkaiah Naidu has been pitted against UPA’s Gopal Krishna Gandhi who is set to file his nomination on Tuesday.

Speculations had already been rife that Naidu will be chosen for the coveted post and declaration regarding the same was made after BJP parliamentary board's meeting was over on Monday. The elections for the coveted post will take place on August 5.

Know all about Union Minister Venkaiah Naidu

Venkaiah Naidu was born to Rangaiah Naidu and Ramanamma, in the family of farmers at Chavatapalem in the Nellore district of Andhra Pradesh on July 1, 1949. After completing his graduation, Naidu pursued law from Andhra University in Visakhapatnam. 

ALSO READ: BJP parliamentary board meeting to discuss V-P candidate begins

Since childhood, he was interested in politics and joined ABVP in 1973 as a student leader. He gained huge popularity on account of his outspoken nature and great communication skills.

Political career

Naidu actively participated in 'Jai Andhra Movement' of 1972. His leadership skills helped his political career and he won the Andhra Pradesh assembly elections twice in 1978 and 1983 from Udayagiri constituency. He also served as Union minister for rural development in the ministry of Vajpayee Government.

Naidu joined the BJP in 1980. He was elected to the Rajya Sabha thrice in 1998, 2004 and 2010. Further, unlike other South Indian leaders, he became a proficient speaker of Hindi and addressed several rallies in North India.

READ: Gopalkrishna Gandhi says will file nomination on July 18

He was part of the anti-corruption movement led by Jayaprakash Narayan and was also involved in the political activities of the Emergency period in 1975.

Moreover, under the Vajpayee govt, he introduced ‘Pradhan Mantri  Gram Sadak Yojana’ during his tenure.

Positions held

    1. 1973–74: President, Students Union, Andhra University

    2. 1974: Convener, Lok Nayak Jai Prakash Narayan Yuvajana Chatra Sangharsha   Samithi, Andhra Pradesh

    3. 1977–80: President, Youth Wing of Janata Party, Andhra Pradesh

    4. 1978–85: Member, Legislative Assembly, Andhra Pradesh (2 terms)

    5. 1980–85: Leader, B.J.P Legislative Party in Andhra Pradesh

    6. 1985–88: general secretary, Andhra Pradesh State B.J.P.

    7. 1988-93: President, Andhra Pradesh State B.J.P.

    8. 1993 – September 2000: National general secretary, Bharatiya Janata Party

        Secretary, B.J.P. Parliamentary Board

        Secretary, B.J.P. Central Election Committee

        Spokesperson of the B.J.P.

  9. Since 1998: Member, Rajya Sabha from Karnataka (3 terms)

10. 30 September 2000 to 1 July 2002: Minister of Rural Development, Government of India

11. 1 July 2002 to 5 October 2004: National President, Bharatiya Janata Party

12. April 2005 onwards : National Vice-President, Bharatiya Janata Party.

13. 26 May 2014: Union minister of Urban Development, Housing and Urban Poverty Alleviation and Parliamentary Affairs

 

Muppavarapu Venkaiah Naidu is currently serving as the Minister of Housing and Urban Poverty Alleviation and Information and Broadcasting. 
Speculations have been rife that Naidu may emerge as the NDA’s Vice-Presidential pick against UPA’s Gopal Krishna Gandhi who is set to file his nomination on Tuesday.
Although Naidu has refuted the speculations and said that he’s not interested in the Vice-Presidential post, the BJP parliamentary board’s meeting regarding the VP elections is currently underway.
Know all about Union Minister Venkaiah Naidu
Venkaiah Naidu was born to Rangaiah Naidu and Ramanamma, in the family of farmers at Chavatapalem in the Nellore district of Andhra Pradesh on July 1, 1949. 
After completing his graduation, Naidu pursued law from Andhra University in Visakhapatnam. 
Since childhood, he was interested in politics and joined ABVP in 1973 as a student leader. He gained huge popularity on account of his outspoken nature and great communication skills.
Political career
Naidu actively participated in 'Jai Andhra Movement' of 1972. His leadership skills helped his political career and he won the Andhra Pradesh assembly elections twice in 1978 and 1983 from Udayagiri constituency. He also served as Union minister for rural development in the ministry of Vajpayee Government.
Naidu joined the BJP in 1980. He was elected to the Rajya Sabha thrice in 1998, 2004 and 2010. Further, unlike other South Indian leaders, he became a proficient speaker of Hindi and addressed several rallies in North India.
He was part of the anti-corruption movement led by Jayaprakash Narayan and was also involved in the political activities of the Emergency period in 1975.
Moreover, under the Vajpayee govt, he introduced ‘Pradhan Mantri  Gram Sadak Yojana’ during his tenure.
Positions held
1. 1973–74: President, Students Union, Andhra University
     2. 1974: Convener, Lok Nayak Jai Prakash Narayan Yuvajana Chatra Sangharsha   Samithi, Andhra Pradesh
    3. 1977–80: President, Youth Wing of Janata Party, Andhra Pradesh
    4. 1978–85: Member, Legislative Assembly, Andhra Pradesh (2 terms)
    5. 1980–85: Leader, B.J.P Legislative Party in Andhra Pradesh
    6.     1985–88: general secretary, Andhra Pradesh State B.J.P.
    7. 1988-93: President, Andhra Pradesh State B.J.P.
   8. 1993 – September 2000: National general secretary, Bharatiya Janata Party
    Secretary, B.J.P. Parliamentary Board
    Secretary, B.J.P. Central Election Committee
    Spokesperson of the B.J.P.
  9. Since 1998: Member, Rajya Sabha from Karnataka (3 terms)
10. 30 September 2000 to 1 July 2002: Minister of Rural Development, Government of India
11. 1 July 2002 to 5 October 2004: National President, Bharatiya Janata Party
12. April 2005 onwards : National Vice-President, Bharatiya Janata Party.
13. 26 May 2014: Union minister of Urban Development, Housing and Urban Poverty Alleviation and Parliamentary Affairs
First Published: Monday, July 17, 2017 07:05 PM
RELATED ARTICLES


Download the News Nation Mobile App and stay connected with top stories from India and around the world. Available on Android and IOS.


NEXT STORY