IND vs AFG World Cup 2019

Here is complete list of BJP-led NDA candidates for Lok Sabha Elections 2019

New Delhi, News Nation Bureau | Updated : 30 April 2019, 01:28 PM
In pics: Prime Minister Narendra Modi, Shiv Sena chief  Uddhav Thackeray, Bihar Chief Minister and JDU leader Nitish Kumar, Tamil Nadu Deputy Chief Minister and AIADMK leader O Panneerselvam and Union Minister and LJP chief Ram Vilas Paswan.
In pics: Prime Minister Narendra Modi, Shiv Sena chief Uddhav Thackeray, Bihar Chief Minister and JDU leader Nitish Kumar, Tamil Nadu Deputy Chief Minister and AIADMK leader O Panneerselvam and Union Minister and LJP chief Ram Vilas Paswan.

Lok Sabha Elections 2019: The elections for the 17th Lok Sabha will take place in seven phases from April 11 to May 19. The result will be declared on May 23. The Lok Sabha has 543 elected members and 91 constituencies will go for polls in the first phase on April 11. Voters in 97 seats will use their franchise in the second phase on April 18 whereas the third phase will be held on April 23 on 115 constituencies. The fourth phase will be held on April 29 (71 seats), fifth phase on May 6 (51 seats), sixth phase on May 12 (59 seats) and seventh phase on May 19 (59 seats). The elections are likely to be a very close contest between the Bharatiya Janata Party (BJP)-led National Democratic Alliance (NDA) and the Congress-led United Progressive Alliance (UPA). The Narendra Modi's BJP is contesting 437 Lok Sabha seats this time, the highest in its history, leaving the remaining seats (106) for its alliance partners. The saffron party has already announced all its candidates.

Several parties are contesting under the umbrella of NDA this election. The Shiv Sena (SHS) in Maharashtra is contesting on 23 seats whereas the All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam (AIADMK) has fielded its candidates on 20 constituencies in Tamil Nadu. The Janata Dal-United (JDU) and the Lok Janshakti Party (LJP) will contest on 17 and 6 seats respectively in Bihar. The Shiromani Akali Dal (SAD) will field its candidates on 10 Lok Sabha seats in Punjab while the BJP has left 2 seats for Apna Dal (Sonelal) in Uttar Pradesh. The other NDA partners are Pattali Makkal Katchi (PMK: 7 seats in Tamil Nadu), Desiya Murpokku Dravida Kazhagam (DMDK: 4 seats in Tamil Nadu), Bharath Dharma Jana Sena (BDJS: 4 seats in Kerala), Asom Gana Parishad (AGP: 3 seats in Assam), Bodoland People's Front (BPF: 1 seat in Assam), All Jharkhand Students Union (AJSU: 1 seat in Jharkhand), Kerala Congress Thomas (KCT: 1 seat in Kerala), Nationalist Democratic Progressive Party (NDPP: 1 seat in Nagaland), Puthiya Needhi Katchi (PNK: 1 seat in Tamil Nadu), Tamil Maanila Congress (TMC: 1 seat in Tamil Nadu), Puthiya Tamilagam (PT: 1 seat in Tamil Nadu), All India NR Congress (AINRC: 1 seat in Puducherry) and Rashtriya Loktantrik Party (RLP: 1 seat in Rajasthan). The BJP also decided to support Independent candidate Sumalatha from Karnataka's Mandya seat. The party is also in talks with the Suheldev Bharatiya Samaj Party (SBSP) and NISHAD Party for an alliance in Uttar Pradesh. 

Here is the complete list of National Democratic Alliance (NDA) candidates for Lok Sabha polls 2019:

Bharatiya Janata Party (BJP) candidates:

Bihar:

1. Ravi Shankar Prasad: Patna Sahib

2. Sanjay Jaiswal: Paschim Champaran

3. Radha Mohan Singh: Purvi Champaran

4. Rama Devi: Sheohar

5. Pradeep Singh: Araria

6. Ashok Kumar Yadav: Madhubani

7. Ashwini Kumar Choubey: Buxar

8. Gopal Jee Thakur: Darbhanga

9. Ajay Nishad: Muzaffarpur

10. Janardan Singh Sigriwal: Maharajganj

11. Sushil Kumar Singh: Aurangabad

12. Rajiv Pratap Rudy: Saran

13. Nityanand Rai: Ujiarpur

14. Chhedi Paswan: Sasaram

15. Giriraj Singh: Begusarai

16. Ram Kripal Yadav: Pataliputra

17. RK Singh: Arrah

Delhi:

1. Harsh Vardhan: Chandni Chowk

2. Manoj Tiwari: North East Delhi

3. Parvesh Verma: West Delhi

4. Ramesh Bidhuri: South Delhi

5. Gautam Gambhir: East Delhi

6. Hans Raj Hans: North West Delhi

7. Meenakshi Lekhi: New Delhi

Punjab:

1. Hardeep Singh Puri: Amritsar

2. Som Prakash: Hoshiarpur

3. Sunny Deol: Gurdaspur

Madhya Pradesh:

1. Narendra Singh Tomar: Morena

2. Sandhya Rai: Bhind 

3. Virendra Kumar: Tikamgarh 

4. Prahlad Patel: Damoh 

5. Ganesh Singh: Satna 

6. Janardan Mishra:  Rewa 

7. Riti Pathak: Sidhi 

8. Himadri Singh: Shahdol 

9. Rakesh Singh: Jabalpur 

10. Faggan Singh Kulaste: Mandla

11. Rao Udai Pratap Singh: Hoshangabad 

12. Anil Firojiya: Ujjain  

13. Sudhir Gupta: Mandsour 

14. Nand Kumar Singh Chouhan: Khandwa

15. Durgadas Uike: Betul

16. Dhal Singh Bisen: Balaghat

17. Rodmal Nagar: Rajgarh

18. Gajendra Patel: Khargone

19. Vivek Sejwalkar: Gwalior

20. Natthan Shah: Chhindwara

21. Mahendra Solanki: Dewas

22. Bishnu Datt Sharma: Khajuraho

23. Chhatar Singh Darbar: Dhar

24. GS Damor: Ratlam

25. Sadhvi Pragya Singh Thakur: Bhopal

26. KP Yadav: Guna

27. Ramakant Bhargava: Vidisha

28. Raj Bahadur Singh: Sagar

29. Shankar Lalwani: Indore

Himachal Pradesh

1. Kishan Kapoor: Kangra 

2. Ram Swaroop Sharma: Mandi 

3. Anurag Thakur: Hamirpur 

4. Suresh Kashyap: Shimla

Haryana:

1. Rattan Lal Kataria: Ambala

2. Nayab Singh Saini: Kurukshetra

3. Suneeta Duggal: Sirsa

4. Sanjay Bhatia: Karnal

5. Ramesh Chandra Kaushik: Sonipat

6. Krishan Pal Gurjar: Faridabad

7. Rao Inderjit Singh: Gurgaon

8. Dharamveer Singh: Bhiwani-Mahendragarh

9. Brijendra Singh: Hisar

10. Arvind Kumar Sharma: Rohtak

Karnataka:

1. Suresh Angadi: Belagavi

2. PC Gaddigoudar: Bagalkot

3. Ramesh Chandappa Jigajinagi: Bijapur

4. Umesh G Jadhav: Kalaburagi

5. Bhagwanth Khuba: Bidar

6. Devendrappa: Bellary

7. Shivkumar Chanabasappa Udasi: Haveri

8. Pralhad Joshi: Dharwad

9. Anant Kumar Hegde: Uttara Kannada

10. GM Siddeshwara: Davanagere

11. BY Raghavendra: Shimoga

12. Shobha Karandlaje: Udupi Chikmagalur

13. A Manju: Hassan

14. Nalin Kumar Kateel: Dakshina Kannada

15. A Narayana Swamy: Chitradurga

16. GS Basavaraj: Tumkur

17. Pratap Simha: Mysore

18. Srinivasa Prasad: Chamarajanagar

19. DV Sadananda Gowda: Bangalore North

20. PC Mohan: Bangalore Central

21. BN Bache Gowda: Chikballapur

22. S Muniswamy: Kolar

23. Ashwat Narain: Bangalore Rural

24. Tejaswi Surya: Bangalore South

25. Anna Saheb Jolle: Chikkodi

26. Sanganna Karadi: Koppal

27. Raja Amresh Nayak: Raichur

Jharkhand 

1. Hemlal Murmu: Rajmahal

2. Sunil Soren: Dumka 

3. Nishikant Dubey: Godda 

4. Pashupati Nath Singh: Dhanbad 

5. Bidyut Baran Mahato: Jamshedpur

6. Laxman Giluwa: Singhbhum

7. Arjun Munda: Khunti

8. Sudarshan Bhagat: Lohardaga

9. Vishnu Dayal Ram: Palamau

10. Jayant Sinha: Hazaribagh 

11. Sunil Kumar Singh: Chatra

12. Sanjay Seth: Ranchi

13. Annapurna Devi Yadav: Kodarma

Kerala:

1. Raveesh Thantri Kuntar: Kasaragod

2. CK Padmanabhan: Kannur

3. VK Sajeevan: Vatakara

4. KP Prakash Babu: Kozhikode

5. Unnikrishnan Master: Malappuram

6. VT Rema: Ponnani

7. C Krishnakumar: Palakkad

8. AN Radhakrishnan: Chalakudy

9. Alphons Kannanthanam: Ernakulam

10. KS Radhakrishnan: Alappuzha

11. KV Sabu: Kollam

12. Shobha Surendran: Attingal

13. Kummanam Rajasekharan: Thiruvananthapuram

14. K Surendran: Pathanamthitta

15. Suresh Gopi: Thrissur

Maharashtra:

1. Heena Gavit: Nandurbar

2. Subhash Bhamre: Dhule

3. Raksha Khadse: Raver

4. Sanjay Shamrao Dhotre: Akola

5. Ramdas Chandrabhanji Tadas: Wardha

6. Nitin Jairam Gadkari: Nagpur 

7. Ashok Mahadeorao Nete: Gadchiroli–Chimur

8. Hansraj Gangaram Ahir: Chandrapur

9. Raosaheb Danve: Jalna

10. Kapil Moreshwar Patil: Bhiwandi

11. Poonam Mahajan: Mumbai North-Central

12. Gopal Chinayya Shetty: Mumbai North

13. Sujay Vikhe Patil: Ahmednagar

14. Pritam Munde: Beed

15. Sudhakar Bhalerao Shrungare: Latur

16. Sanjaykaka Patil: Sangli

17. Unmesh Patil: Jalgaon

18. Pratap Patil Chikkalikar: Nanded

19. Dr Bharati Pawar: Dindori

20. Girish Bapat: Pune

21. Kanchan Rahul Kul: Baramati

22. Jaysidhesvar Swami: Solapur

23. Sunil Baburao Mendhe: Bhandara-Gondiya

24. Ranjeet Singh Hindurao Naik Nimbalkar: Madha

25. Manoj Kotak: Mumbai North-East

Gujarat: 

1. Amit Shah: Gandhinagar

2. Vinod Bhai Chavda: Kachchh

3. Dipsinh Rathod: Sabarkatnaha 

4. Kirit Solanki: Ahmedabad West

5. Mahendra Munjpara: Surendranagar

6. Mohan Kundariya: Rajkot

7. Poonamben Maadam: Jamnagar 

8. Naranbhai Kachhadia: Amreli

9. Bharati Shiyal: Bhavnagar

10. Devusinh Chauhan: Kheda 

11. Jashwantsinh Bhabhor: Dahod 

12. Ranjanben Bhatt: Vadodara

13. Mansukhbhai Vasava: Bharuch

14. Prabhubhai Vasava: Bardoli 

15. CR Patil: Navsari

16. KC Patel: Valsad 

17. Parbat Bhai Patel: Banaskantha

18. Ramesh Dhaduk: Porbandar

19. Ratan Singh: Panchmahal

20. Rajesh Chudasama: Junagadh

21. Miteshbhai Patel: Anand

22. Geetaben Rathwa: Chhota Udaipur

23. Bharatsinh Dabhi Thakur: Patan

24. Sharda Ben Patel: Mahesana

25. Darshana Jardosh: Surat

26. Hasmukh S Patel: Ahmedabad East

Odisha:

1. Jual Oram: Sundargarh

2. Ananta Naik: Keonjhar

3. Pratap Sarangi: Balasore

4. Rudra Narayan Pani: Dhenkanal

5. Sangeeta Kumari Singh Deo: Bolangir

6. Balbhadra Majhi: Nabarangpur

7. Baijayant Panda: Kendrapara

8. Aparajita Sarangi: Bhubaneswar

9. Anita Priyadarshini: Aska

10. Brughu Baxipatra: Berhampur

11. Nitesh Ganga Deb: Sambalpur

12. Basanta Kumar Panda: Kalahandi

13. Dr Sambit Patra: Puri

14. Jayaram Pangi: Koraput

15. Suresh Pujari: Bargarh

16. Kharbela Swain: Kandhamal

17. Prakash Mishra: Cuttack

18. Amiya Mallick: Jajpur

19. Abhimanyu Sethi: Bhadrak

20. Biswesar Tudu: Mayurbhan

21. Bibhuprasad Tarai: Jagatsinghpur

Rajasthan:

1. Nihal Chand Chauhan: Ganganagar

2. Arjun Ram Meghwal: Bikaner

3. Narendra Khinchal: Jhunjhunu

4. Sumedhanand Saraswati: Sikar

5. Rajyavardhan Singh Rathore: Jaipur Rural

6. Ramcharan Bohra: Jaipur

7. Sukhbir Singh Jaunapuria: Tonk–Sawai Madhopur

8. Bhagirath Chaudhary: Ajmer

9. PP Chaudhary: Pali

10. Gajendra Singh Shekhawat: Jodhpur

11. Devji Mansinghram Patel: Jalore

12. Arjunlal Meena: Udaipur

13. CP Joshi: Chittorgarh

14. Subhash Chandra Baheria: Bhilwara

15. Om Birla: Kota

16. Dushyant Singh: Jhalawar-Baran

17. Rahul Kaswan: Churu

18. Balak Nath: Alwar

19. Kanakmal Katara: Banswara

20. Ranjeeta Kohli: Bharatpur

21. Manoj Rajuriya: Karauli-Dholpur

22. Kailash Chaudhry: Barmer

23. Diya Kumari: Rajsamand

24. Jaskaur Meena: Dausa

Telangana:

1. Bandi Sanjay: Karimnagar

2. D Aravind: Nizamabad

3. N Ramchandra Rao: Malkajgiri

4. G Kishan Reddy: Secunderabad

5. DK Aruna: Mahbubnagar

6. Bangaru Shruthi: Nagarkurnool

7. Garlapati Jithender Kumar: Nalgonda

8. PV Shamsunder Rao: Bhongir

9. Chinta Sambamurthy: Warangal

10. Jatothu Hussain Naik: Mahabubabad

11. Soyam Babu Rao: Adilabad

12. S. Kumar: Peddapalle

13. Banala Laxma Reddy: Zahirabad 

14. Dr. Bhagwanth Rao: Hyderabad

15. B Janardhan Reddy: Chevella

16. Vasudev Rao: Khammam

17. Raghunanadan Rao: Medak

Tamil Nadu:

1. Pon Radhakrishnan: Kanyakumari

2. Tamilisai Soundararajan: Thoothukudi

3. Nainar Nagendran: Ramanathapuram

4. H Raja: Sivaganga

5. CP Radhakrishnan: Coimbatore

Tripura:

1. Rebati Tripura: Tripura West

2. Pratima Bhaumik: Tripura East

Uttarakhand:

1. Mala Rajya Laxmi Shah: Tehri Garhwal

2. Tirath Singh Rawat: Garhwal

3. Ajay Tamta: Almora

4. Ajay Bhatt: Nainital-Udhamsingh Nagar

5. Ramesh Pokhriyal Nishank: Haridwar

Goa:

1. Shripad Yesso Naik: North Goa

2. Narendra Keshav Sawaikar: South Goa

West Bengal:

1. Nisith Pramanik: Coochbehar

2. John Barla: Alipurduars

3. Dr Jayanta Ray: Jalpaiguri

4. Deboshree Chaudhary: Raiganj

5. Khagen Murmu: Maldaha Uttar

6. Sreerupa Mitra Choudhury: Maldaha Dakshin

7. Kalyan Chowbey: Krishnanagar

8. Arjun Singh: Barrackpur

9. Samik Bhattacharya: Dum Dum

10. Dr Mrinal Kanthi Debnath: Barasat

11. Sayantan Basu: Basirhat

12. Dr Ashok Kandari: Jaynagar 

13. Shyamaprasad Halder: Mathurapur

14. Prof. Anupam Hazra: Jadavpur

15. Chandra Kumar Bose: Kolkata Dakshin

16. Rahul Sinha: Kolkata Uttar

17. Debajit Sarkar: Serampore

18. Locket Chatterjee: Hooghly

19. Tapan Roy: Arambagh

20. Siddharth Naskar: Tamluk

21. Bharati Ghosh: Ghatal

22. Dr Kunar Hembram: Jhargram

23. Dilip Ghosh: Medinipur

24. Soumitra Khan: Bishnupur

25. Paresh Chandra Das: Bardhaman Purba

26. Babul Supriyo: Asansol

27. Dudh Kumar Mondal: Birbhum

28. Dr Sukanta Majumdar: Balurghat

29. Mafuja Khatun: Jangipur

30. Krishna Arya: Baharampur

31. Humayun Kabir: Murshidabad

32. Ram Prasad Das: Bolpur

33. Subhash Sarkar: Bankura

34. Debashish Samant: Kanthi

35. Joy Banerjee: Uluberia

36. Rantidev Sen Gupta: Howrah

37. Nilanjan Roy: Diamond Harbour

38. Shantanu Thakur: Bangaon

39. Mukut Mani Adhikari: Ranaghat

40. Raju Singh Bisht: Darjeeling 

41. SS Ahluwalia: Bardhaman-Durgapur

42. Jyotirmoy Mahto: Purulia

Lakshadweep:

1. Abdul Khader: Lakshadweep

Uttar Pradesh:

1. Narendra Modi: Varanasi

2. Raghav Lakhanpal: Saharanpur

3. Dr Sanjeev Kumar Balyan: Muzaffarnagar

4. Kunwar Sarvesh Kumar: Moradabad

5. Parmeshwar Lal Saini: Sambhal

6. Kanwar Singh Tanwar: Amroha

7. Rajendra Agrawal: Meerut

8. Satya Pal Singh: Baghpat

9. Vijay Kumar Singh: Ghaziabad

10. Mahesh Sharma: Gautam Buddha Nagar

11. Satish Kumar Gautam: Aligarh

12. Hema Malini: Mathura

13. SP Singh Baghel: Agra

14. Raj Kumar Chaher: Fatehpur Sikri

15. Rajveer Singh: Etah

16. Sangh Mitra Maurya: Badaun

17. Dharmendra Kumar: Aonla

18. Santosh Kumar Gangwar: Bareilly

19. Arun Sagar: Shahjahanpur

20. Ajay Kumar Mishra: Kheri

21. Rajesh Verma: Sitapur

22. Jai Prakash Rawat: Hardoi

23. Ashok Rawat: Misrikh

24. Swami Sakshi Maharaj: Unnao

25. Kaushal Kishore: Mohanlalganj

26. Rajnath Singh: Lucknow

27: Smriti Irani: Amethi

28. Kunwar Bharatendra Singh: Bijnor

29. Pradeep Choudhary: Kairana 

30. Dr Yashwant Singh: Nagina

31. Bhola Singh: Bulandshahr

32. Rajveer Singh Balmiki: Hathras

33. Jaya Prada: Rampur

34. Varun Gandhi: Pilibhit

35. Rekha Verma: Dhaurahra

36. Maneka Gandhi: Sultanpur

37. Mukesh Rajpoot: Farrukhabad

38. Ram Shankar Katheria: Etawah

39. Subrat Pathak: Kannauj

40. Satyadev Pachauri: Kanpur

41. Devendra Singh Bhole: Akbarpur

42. Bhanu Pratap Verma: Jalaun

43. Pushpendra Singh Chandel: Hamirpur

44. Sadhvi Niranjan Jyoti: Fatehpur

45. Vinod Sonkar: Kaushambi

46. Rita Bahuguna Joshi: Allahabad

47. Brij Bhushan Sharan Singh: Kaiserganj

48. Akshaywar Lal Gaud: Bahraich

49. Lallu Singh: Faizabad

50. Upendra Rawat: Barabanki

51. Daddan Mishra: Shrawasti

52. Jagdambika Pal: Domariyaganj

53. Kirti Vardhan Singh: Gonda

54. Harish Dwivedi: Basti

55. Vijay Dubey: Kushi Nagar

56. Pankaj Chaudhary: Maharajganj

57. Kamlesh Paswan: Bansgaon

58. Ravindra Kushwaha: Salempur

59. Virendra Singh Mast: Ballia

60. Manoj Sinha: Ghazipur

61. Mahendra Nath Pandey: Chandauli

62. Dr Chandra Sen Jadun: Firozabad

63. Prem Singh Shakya: Mainpuri

64. Dinesh Pratap Singh: Rae Bareli

65. Dinesh Lal Yadav: Azamgarh

66. VP Saroj: Machhlishahr

67. Anurag Sharma: Jhansi

68. RK Patel: Banda

69. Keshri Patel: Phulpur

70. Nilam Sonkar: Lalganj

71. Sangam Lal Gupta: Pratapgarh

72. Mukut Bihari: Ambedkar Nagar

73. Praveen Nishad: Sant Kabir Nagar

74. Ravi Kishan: Gorakhpur

75. Ramapati Ram Tripathi: Deoria

76. KP Singh: Jaunpur

77. Ramesh Bind: Bhadohi

78. Harinarayan Rajbhar: Ghosi

Chhattisgarh:

1. Renuka Singh: Sarguja

2. Gomtee Sai: Raigarh

3. Guharam Ajgale: Janjgir-Champa

4. Baiduram Kashyap: Bastar

5. Mohan Mandavi: Kanker

6. Santhosh Pandey: Rajnandgaon

7. Vijay Baghel: Durg

8. Sunil Soni: Raipur 

9. Chunnilal Sahu: Mahasamund

10. Arun Saw: Bilaspur

11. Jyoti Nand Dubey: Korba

Assam:

1. Kripanath Mallah: Karimganj

2. Rajdeep Roy Bengali: Silchar

3. Haren Singh Bey: Autonomous District

4. Queen Oja: Gauhati

5. Dilip Saikia: Mangaldoi

6. Tapan Gogoi: Jorhat

7. Rameswar Teli: Dibrugarh

8. Pradan Baruah: Lakhimpur

9. Pallab Lochan Das: Tezpur

10. Rupak Sharma: Nowgong

Andaman and Nicobar Island:

1. Vishal Jolly: Andaman and Nicobar Island

Sikkim:

1. Laten Tshering Sherpa: Sikkim

Jammu and Kashmir:

1. MM War: Baramulla

2. Khalid Jehangir: Srinagar

3. Sofi Yousuf: Anantnag

4. Jitendra Singh: Udhampur

5. Jugal Kishore Sharma: Jammu

6. Jamyang Tsering Namgyal: Ladakh

Andhra Pradesh: 

1. Daggubati Purandeswari: Visakhapatnam

2. Kanna Lakshminarayana: Narasaraopet

3. KVV Satyanarayan Reddy: Araku

4. Perla Sambamurti: Srikakulam

5. P Sanyasi Raju: Vizianagaram

6. Gandi Venkata Satyanarayana: Anakapalli

7. Yalla Venkata Ramamohana Rao: Kakinada

8. Ayyaji Vema Manepalli: Amalapuram

9. Satya Gopinath Dasparavasthu: Rajahmundry

10. Paidikonda Manikyala Rao: Narasapuram

11. Chinnam Ramkotaya: Eluru

12. Gudivaka Ramanjaneyulu: Machilipatnam

13. Dilip Kumar Kilaru: Vijayawada

14. Valluru Jayaprakash Narayana: Guntur

15. Challagali Kishore Kumar: Bapatla

16. Thogunta Srinivas: Ongole

17. Dr Adinarayana Inti: Nandyal

18. Dr PV Parthasarthi: Kurnool

19. Hamsa Devineni: Anantapur

20. Pogala Venkata Parthasarthi: Hindupur

21. Singa Reddy Ramchandra Reddy: Kadapa

22. Suresh Reddy Sannapareddy: Nellore

23. Bommi Srihari Rao: Tirupati

24. Pappireddi Maheswara Reddy: Rajampet

25. Jayaram Duggani: Chittoor

Arunachal Pradesh: 

1. Kiren Rijiju: Arunachal West

2. Tapir Gao: Arunachal East

Daman and Diu:

1. Lalubhai Patel: Daman and Diu

Meghalaya:

1. Sanbor Shullai: Shillong

2. Rikman G Momim: Tura

Mizoram:

1. Nirupam Chakma: Mizoram

Manipur: 

1. KK Ranjan Singh: Inner Manipur

2. H Shokhopao Meitei: Outer Manipur

Dadra and Nagar Haveli:.

1. Natubhai Gomanbhai Patel: Dadra and Nagar Haveli

Chandigarh:

1. Kirron Kher: Chandigarh

Shiv Sena (SHS) candidates:

Maharashtra:
1. Rajendra Gavit: Palghar

2. Anant Geete: Raigad

3. Vinayak Raut: Ratnagiri-Sindhudurg

4. Bhavana Gawali: Yavatmal-Washim

5. Arvind Sawant: Mumbai South

6. Rahul Shewale: Mumbai South-Central

7. Gajanan Kirtikar: Mumbai North-West

8. Chandrakant Khaire: Aurangabad

9. Prataprao Ganpatrao Jadhav: Buldhana

10. Anandrao Adsul: Amravati

11. Krupal Tumane: Ramtek

12. Hemant Sriram Patil: Hingoli

13. Sanjay Haribhau Jadhav: Parbhani

14. Hemant Godse: Nashik

15. Shrikant Shinde: Kalyan

16. Rajan Vichare: Thane

17. Shrirang Barne: Maval

18. Shivajirao Adhalarao Patil: Shirur

19. Sadashiv Lokhande: Shirdi

20. Omraje Nimbalkar: Osmanabad

21. Narendra Patil: Satara

22. Dhairyashil Mane: Hatkanangle

23. Sanjay Mandlik: Kolhapur

All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam (AIADMK) candidates:

Tamil Nadu:
1. Ponnusamy Venugopal: Thiruvallur

2. J Jayavardhan: Chennai South

3. K Maragatham: Kancheepuram

4. KP Munusamy: Krishnagiri

5. SS Krishnamoorthy: Tiruvannamalai

6. V Elumalai: Arani

7. KRS Saravanan: Salem

8. G Manimaran: Erode

9. MSM Anandan: Tiruppur

10. P Kaliappan: Namakkal

11. M Thiyagarajan: Nilgiris

12. C Mahendran: Pollachi

13. M Thambidurai: Karur

14. P Chandrasekar: Chidambaram

15. NR Sivapathi: Perambalur

16. S Asaimani: Mayiladuturai

17. VVR Rajsathyan: Madurai

18. OP Ravindranath Kumar: Theni

19. PH Paul Manoj Pandian: Tirunelveli

20. Thazhai M Saravanan: Nagapattinam

Janata Dal United (JDU) candidates:

Bihar:
1. Santosh Kumar: Purnia

2. Giridhari Yadav: Banka

3. Kavita Singh: Siwan

4. Mahabali Singh: Karakat

5. Chandreshwar Prasad Chandravanshi: Jehanabad

6. Vijay Kumar Manjhi: Gaya

7. Sunil Kumar Pintu: Sitamarhi

8. Ram Preet Mandal: Jhanjharpur

9. Kaushlendra Kumar: Nalanda

10. Rajiv Ranjan Singh: Munger

11. Ajay Kumar Mandal: Bhagalpur

12. Mahmood Ashraf: Kishanganj

13. Dileshwar Kamait: Supaul

14. Vaidyanath Prasad Mahto: Valmiki Nagar

15. Alok Kumar Suman: Gopalganj 

16. Dinesh Chandra Yadav: Madhepura

17. Dulal Chand Goswami: Katihar

Shiromani Akali Dal (SAD) candidates:

Punjab:
1. Bibi Jagir Kaur: Khadoor Sahib

2. Charanjit Singh Atwal: Jalandhar

3. Surjit Singh Rakhra: Patiala

4. Prem Singh Chandumajra: Anandpur Sahib

5. Darbara Singh Guru: Fatehgarh Sahib

6. Mahesh Inder Singh Grewal: Ludhiana

7. Sukhbir Singh Badal: Firozpur

8. Gukzar Singh Ranike: Faridkot

9. Harsimrat Kaur Badal: Bathinda

10. Parminder Singh Dhindsa: Sangrur

Pattali Makkal Katchi (PMK) candidates:

Tamil Nadu:
1. Anbumani Ramadoss: Dharmapuri

2. Vadivel Ravanan: Villupuram

3. AK Moorthy: Arakkonam

4. Sam Paul: Chennai Central

5. A Vaithilingam: Sriperumbudur

6. K Jyothi: Dindigul

7. R Govindasamy: Cuddalore

Lok Janshakti Party (LJP) candidates:

Bihar:
1. Chirag Paswan: Jamui

2. Pashupati Kumar Paras: Hajipur

3. Veena Devi: Vaishali

4. Ramchandra Paswan: Samastipur

5. Chandan Kumar: Nawada

6. Khagaria: Mehboob Ali Kaiser

Desiya Murpokku Dravida Kazhagam (DMDK) candidates:

Tamil Nadu:
1. R Azhagarsamy: Virudhunagar 

2. Alagapuram R Mohanraj: Chennai North

3. Dr V Ilangovan: Tiruchirappally

4. LK Sutheesh: Kallakuruchi

Bharath Dharma Jana Sena (BDJS) candidates:

Kerala:
1. Thushar Vellapally: Wayanad

2. TV Babu: Alathur

3. Biju Krishnan: Idukki

4. Thazhava Sahadevan: Mavelikara

Asom Gana Parishad (AGP) candidates:

Assam:
1. Mani Madhab Mahanta: Kaliabor

2. Zabed Islam: Dhubri

3. Kumar Deepak Das: Barpeta

Apna Dal (Sonelal) candidates:

Uttar Pradesh:

1. Anupriya Patel: Mirzapur

2. Pakauri Lal Kol: Robertsganj

All Jharkhand Students Union (AJSU) candidates:

Jharkhand:
1. Chandra Prakash Chaudhary: Giridih

Rashtriya Loktantrik Party (RLP) candidates:

Rajasthan:
1. Hanuman Beniwal: Nagaur

Kerala Congress (Thomas) candidates:

Kerala:
1. PC Thomas: Kottayam

Nationalist Democratic Progressive Party (NDPP) candidates:

Nagaland:
1. Tokheho Yepthomi: Nagaland

Bodoland People's Front (BPF) candidates:

Assam:
1. Pramila Rani Brahma: Kokrajhar

All India NR Congress (AINRC) candidates:

Puducherry:
1. K Narayanasamy: Puducherry

Puthiya Needhi Katchi (PNK) candidates:

Tamil Nadu:
1. AC Shanmugam: Vellore

Tamil Maanila Congress (TMC) candidates:

Tamil Nadu:
1. NR Natarajan: Thanjavur

Puthiya Tamilagam (PT) candidates:

Tamil Nadu:
1. K Krishnasamy: Tenkasi

Independent candidates:

Karnataka:
1. Sumalatha: Mandya

First Published: Tuesday, April 02, 2019 01:59 PM
For all the latest Election News Download the News Nation App available on Android and iOS.