Lok Sabha elections 2019 results: Constituency wise full list of winners

New Delhi, News Nation Bureau | Updated : 24 May 2019, 06:56 PM
BJP returned to power with a landslide victory in the 2019 Lok Sabha elections.
BJP returned to power with a landslide victory in the 2019 Lok Sabha elections.

Prime Minister Narendra Modi's Bharatiya Janata Party-led alliance registered a landslide victory in the Lok Sabha Elections 2019 and won 353 of the total 542 seats. The BJP alone crossed 300-mark and won 303 seats on its own. With the masive victory, Modi joined the league of Congress legends Jawaharlal Nehru and Indira Gandhi to become only the third prime minister of the country and the first non-Congress one—who has been able to retain power for a second term with full majority in Lok Sabha. Modi's party routed the Congress from Hindi heartland where the Grand Old Party had recently won three major states - Rajasthan, Madhya Pradesh and Chhattisgarh. Despite being in power, the Congressm failed to open its account in Rajasthan and Madhya Pradesh and lost miserably in Chhattisgarh. The other states where the BJP bagged all the seats included, Haryana, Delhi, Gujarat, Himachal Pradesh and Uttarakhand. The biggest gain for the saffron party was in Mamata Banerjee's citadel West Bengal. The BJP won 18 seats in the state with a massive vote share of around 40 per cent in comparision with TMC's 44 per cent.

Below is the constituency wise list of all the winners in the Lok Sabha elections 2019:

SN Constituency  Candidate  Party  Status Margin
  Andaman & Nicobar Islands (Union Territory)
1 Andaman & Nicobar Islands Kuldeep Rai Sharma Congress Won 1407
Andhra Pradesh  
2 Amalapuram Chinta Anuradha YSR Congress  Won 39966
3 Anakapalli Beesetti Venkata Satyavathi YSR Congress Won
89192
4 Anantapur Talari Rangaiag YSR Congress Won 141428
5 Aruku Goddeti Madhavi YSR Congress Won 221398
6 Bapatla Nadigam Suresh YSR Congress Won 16065
7 Chittoor N Redeppa YSR Congress Won 137271
8 Eluru Kotagiri Sridhar YSR Congress Won 165925
9 Guntur Jayadev Galla Telugu Desma Party Won 4205
10 Hindupur Kuruva Gorantla Madhav YSR Congress Won 140748
11 Kadapa YSA Reddy YSR Congress Won 380976
12 Kakinada Vanga Geethavishwanath YSR Congress Won 25738
13 Kurnool Sanjeev Kumar YSR Congress Won 148889
14 Machilipatnam Balashowry Ballabhaneni YSR Congress Won 60141
15 Nandyal P Brahmanand Reddy YSR Congress Won 250119
16 Narasaraopet L Sri Krishna Devarayalu YSR Congress Won 153978
17 Narsapuram KR Rama Krishna Raju YSR Congress Won 31909
18 Nellore Adala Prabhakara Reddy YSR Congress Won 148571
19 Ongole M Sreevasulu Reddy YSR Congress Won 214851
20 Rajahmundry Marghani Bharat YSR Congress Won 121634
21 Rajampet PV Midhun Reddy YSR Congress Won 268284
22 Srikakulam K Ram Mohan Naidu Telugu Desma Party Won 6653
23 Tirupati Balli Durga Prasad Rao YSR Congress Won 228376
24 Vijayawada Kesineni Srinivas Telugu Desma Party Won 8726
25 Visakhapatnam MVV Satyanaryana  YSR Congress Won 4414
26 Vizianagaram Bellana Chandra Sekhar YSR Congress Won 48036
  Arunachal Pradesh  
27 Arunachal East Tapir Gao BJP Won 69948
28 Arunachal West Kiren Rijiju BJP Won 154561
  Assam
29 Autonomous District Horen Singh Bey BJP Won 239626
30 Barpeta Abdul Khaleque Congress Won 140307
31 Dhubri Badruddin Ajmal AIUDF Won 226258
32 Dibrugarh Rameshwar Teli BJP Won 364566
33 Gauhati Queen Oja BJP Won 345606
34 Jorhat Topon Kumar Gogoi BJP Won 82653
35 Kaliabor Gaurav Gogoi Congress Won 209994
36 Karimganj Kripanath Mallah BJP Won 38389
37 Kokrajhar Naba Kumar Sarania Independent Won 37786
38 Lakhimpur Pradan Baruah BJP Won 350551
39 Mangaldoi Silip Saikia BJP Won 138545
40 Nowgong
Pradyut Bordoloi Congress Won 16752
41 Silchar Rajdeep Roy BJP Won 81596
42 Tezpur Pallab Lochan Das BJP Won 242841
Bihar
43 Araria Pradeep Kumar Singh BJP Won 137241
44 Arrah RK Singh BJP Won 147285
45 Aurangabad Sushil Kumar Singh BJP Won 72607
46 Banka Giridhari Yadav JD-U Won 200532
47 Begusarai Giriraj Singh BJP Won 422217
48 Bhagalpur Ajay Kumar Mandal JD-U Won 277630
49 Buxar Ashwini Kumar Choubey BJP Won 117609
50 Darbhanga Gopal Jee Thakur BJP Won 267979
51 Gaya (SC) Vijay Kumar JD-U Won 152426
52 Gopalganj (SC) Alok Kumar Suman JD-U Won 286434
53 Hajipur (SC) Pasupati Kumar Paras LJP Won 205449
54 Jahanabad Chandeshwar Prasad JD-U Won 1751
55 Jamui (SC) Chirag Paswan LJP Won 241049
56 Jhanjharpur Ramprit Mandal JD-U Won 322951
57 Karakat Mahabali Singh JD-U Won 84542
58 Katihar Dulal Chandra Goswami JD-U Won 57203
59 Khagaria Choudhary Mehboob Ali Kaiser LJP Won 248570
60 Kishanganj Mohammad Jawed Congress Won 34466
61 Madhepura Dinesh Chandra Yadav JD-U Won 301527
62 Madhubani Ashok Kumar Yadav BJP Won 454940
63 Maharajganj Janardan Singh 'Sigriwal" BJP Won 230772
64 Munger Rajiv Ranjan Singh alias Lallan Singh JD-U Won 167937
65 Muzaffarpur Ajay Nishad BJP Won 409988
66 Nalanda Kaushlendra Kumar JD-U Won 256137
67 Nawada Chandan Singh LJP Won 148072
68 Paschim Champaran Sanjay Jaiswal BJP Won 293906
69 Pataliputra Ram Kripal Yadav BJP Won 39321
70 Patna Sahib Ravi Shankar Prasad BJP Won 284657
71 Purnia Santosh Kumar JD-U Won 263461
72 Purvi Champaran Radha Mohan Singh BJP Won 293648
73 Samastipur (SC) Ramchandra Paswan LJP Won 251643
74 Saran Rajiv Pratap Rudy BJP Won 138429
75 Sasaram (SC) Cheddi Paswan BJP Won 165745
76 Sheohar Rama Devi BJP Won 340360
77 Sitamarhi Sunil Kumar Pintu JD-U Won 250539
78 Siwan Kavita Singh JD-U Won 116958
79 Supaul Dileshwar Kamait JD-U Won 266853
80 Ujiarpur Nityanand Rai BJP Won 277278
81 Vaishali Veena Devi  LJP Won 234584
82 Valmiki Nagar Baidyanath Prasad Mahto JD-U Won 354616
Chandigarh (Union Territory)
83 Chandigarh Kirron Kher BJP Won 46970
Chhattisgarh
84 Bastar Deepak Baij Congress Won 38982
85 Bilaspur Arjun Rao BJP Won 141763
86 Durg Vijay Baghel BJP Won 391978
87 Janjgir-Champa Guharam Ajgelly BJP Won 391978
88 Kanker Mohan Mandavi BJP Won 6914
89 Korba Jyotsana Charandas Mahant Congress Won 26349
90 Mahasamund Chunnilal Sahu BJP Won 90511
91 Raigarh Gomati Rai BJP Won 66027
92 Raipur Santosh Kumar Soni BJP Won 348238
93 Rajnandgaon Santosh Pandey BJP Won 111966
94 Sarguja Renuka Singh Saruta BJP Won 157873
Dadar & Nagar Haveli (Union Territory)
95 Dadar & Nagar Haveli Dhelkar Mohanbhai Sanjibhai Independent Won 9001
Daman & Diu (Union Territory)
96 Daman & Diu Lalubhai Babu Bhai Patel BJP Won 9942
Goa
97 North Goa Sripad Yasso Naik BJP Won 80247
98 South Goa Cosme Francisco Cattano Sardinha Congress Won 9755
Gujarat
99 Ahmedabad East Patel Hasmukhbhai Somabhai BJP Won 434330
100 Ahmedabad West Kirit P Solanki BJP Won 321546
101 Amreli Kachhadiya Naranbhai Bhikhabhai BJP Won 201431
102 Anand Patel Mitesh Rameshbhai BJP Won 197718
103 Banaskantha Parbatbhai Savabhao patel BJP Won 368296
104 Bardoli Parbhubhai Nagarbhai Vasava BJP Won 215447
105 Bharuch Mansukhbhai Dhanjibhai Vasava BJP Won 334214
106 Bhavnagar Bharaiben Dhirubhai Shiyal BJP Won 329519
107 Chhota Udaipur Rathva Gitaben Vajesingbhai BJP Won 377943
108 Dahod Jasvantsinh Sumanbhai Bhabhor BJP Won 127596
109 Gandhinagar Amit Shah BJP Won 557014
110 Jamnagar Poonamben Hematbhai Maadam BJP Won 236804
111 Junagadh Chudasama Rajeshbhai Naranbhai BJP Won 150185
112 Kachchh Chavda Vinod Lakhamshi BJP Won 305513
113 Kheda Chauhan Devusinh BJP Won 367145
114 Mahesana Shardaben Anilbhai Patel BJP Won 281519
115 Navsari CR Patil BJP Won 689668
116 Panchmahal Ratansinh Magansinh Rathod BJP Won 428541
117 Patan Dabhi Bharatsinhji Shankarji BJP Won 193879
118 Porbandar Rameshbhai Lavjibhai Dhaduk BJP Won 229823
119 Rajkot Kundaria Mohanbhai Kalyanjibhai BJP Won 368407
120 Sabarkantha Rathod Dipsinh Shankarsinh BJP Won 268987
121 Surat Darshana Vikram Jardosh BJP Won 548230
122 Surendranagar Munjapara Mahendrabhai BJP Won 277437
123 Vadodara Ranjanben Bhati BJP Won 589177
124 Valsad KC Patel BJP Won 353797
Haryana
125 Ambala Rattan Lal Kataria BJP Won 342345
126 Bhiwani-Mahendragarh Dharambir Singh BJP Won 444463
127 Faridabad Krishan Pal BJP Won 638239
128 Gurgaon Rao Inderjit Singh BJP Won 386256
129 Hisar Brijendra Singh BJP Won 314068
130 Karnal Sanjay Bhatia BJP Won 656142
131 Kurukshetra Nayab Singh BJP Won 384591
132 Rohtak Arvind Kumar Sharma BJP Won 7503
133 Sirsa Sunita Duggal BJP Won 309918
134 Sonipat Ramesh Chandra Kaushik BJP Won 164864
Himachal Pradesh
135 Hamirpur Anurag Thakur BJP
Won 399572
136 Kangra Kishan Kapoor BJP Won 477623
137 Mandi Ram Swaroop Sharma BJP Won 405459
138 Shimla Suresh Kumar Kashyap BJP Won 327515
Jammu and Kashmir
139 Anantnag Hasnain Masoodi National Conference
Won 6676
140 Baramulla Akbar Lone National Conference
Won 30758
141 Jammu Jugal Kishore BJP Won 302875
142 Ladakh Jamyang Tsering Namgyal BJP Won 10930
143 Srinagar Farooq Abdullah National Conference
Won 70050
144 Udhampur Jitendra Singh BJP Won 357252
Jharkhand
145 Chatra Sunil Kumar Singh BJP Won 377871
146 Dhanbad Pashupati Nath Singh BJP Won 486194
147 Dumka Sunil Soren BJP Won 47590
148 Giridih Chandra Prakash Choudhary AJSU Party Won 248347
149 Godda Nishikant Dubey BJP Won 184227
150 Hazaribagh Jayant Sinha BJP Won 479548
151 Jamshedpur Bidyut Baran Mahato BJP Won 302090
152 Khunti Arjun Munda BJP Won 1445
153 Kodarma Annapurna Devi BJP Won 455600
154 Lohardaga Dusarshan Bhagat BJP Won 10363
155 Palamau Vishnu Dayal Sharma BJP Won 477606
156 Rajmahal Vijay Kumar Hansdak JMM Won 99195
157 Ranchi Sanjay Seth BJP Won 283026
158 Singhbhum Seeta Kora Congress Won 72155
Kerala
159 Alappuzha AM Ariff CPI-M Won 10474
160 Alathur Ramya Haridas Congress
Won 158968
161 Attingal Adoor Prakash Congress Won 38247
162 Chalakudy Benny Behanan Congress Won 132274
163 Ernakulam Hibi Eden Congress Won 169153
164 Idukki Dean Kuriakose Congress Won 171053
165 Kannur K Sudhakarna Congress Won 94559
166 Kasaragod Rajmohan Unnithan Congress Won 40438
167 Kollam NK Premachandran Revolutionary Socialist Party Won 148856
168 Kottayam Thomas Chazhikadan Kerala Congress (M) Won 106259
169 Kozhikode MK Raghavan Congress Won 85225
170 Malappuram
PK Kunhalikutty Indian Union Muslim League Won 260153
171 Mavelikkara Kodikunnil Suresh Congress
Won 61138
172 Palakkad VK Sreekandan Congress Won 11637
173 Pathanamthitta Anto Antony Congress Won 44243
174 Ponnani ET Mohammed Basheer Indian Union Muslim League Won 193273
175 Thiruvananthapuram Shashi Tharoor Congress
Won 99989
176 Thrissur T Prathapan Congress Won 93633
177 Vadakara K Muraleedharan Congress Won 84663
178 Wayanad Rahul Gandhi Congress Won 431770
Karnataka
179 Bagalkot Gaddigoudar Parvatagouda Chandanagouda BJP Won 168187
180 Bangalore Central P C Mohan BJP Won 70968
181 Bangalore North D V Sadananda Gowda BJP Won 147518
182 Bangalore Rural D K Suresh BJP Won 206870
183 Bangalore South  Tejasvi Surya BJP Won 331192
184 Belgaum Angadi Suresh Channabasappa BJP Won 391304
185 Bellary Y Devendrappa BJP Won 55707
186 Bidar Bhagwanth Khuba BJP Won 116834
187 Bijapur Jigajinagi Ramesh Chandappa BJP Won 258038
188 Chamarajanagar V Srinivas Prasad BJP Won 1817
189 Chikkballapur B N Bache Gowda BJP Won 182110
190 Chikkodi Annasaheb Shankar Jolle BJP Won 118877
191 Chitradurga A Narayanaswamy BJP Won 80178
192 Dakshina Kannada Nalin Kumar Kateel BJP Won 274621
193 Davanagere GM Siddheshwar BJP Won 169702
194 Dharwad Pralhad Joshi BJP Won 205072
195 Gulbarga Umesh G Jadhav BJP Won 95452
196 Hassan Prajwal Revanna JD-S Won 141324
197 Haveri Udasi SC BJP Won 140882
198 Kolar S Muniswamy BJP Won 210021
199 Koppal Karadi Sanganna Amarappa BJP Won 38397
200 Mandya Sumalatha Ambareesh Independent Won 125876
201 Mysore Pratap Simha BJP Won 138647
202 Raichur Raja Amreshwara Naik BJP Won 117716
203 Shimoga BY Raghvendra BJP Won 223360
204 Tumkur GS Basavraj BJP Won 13339
205 Udupi Chikmagalur Shobha Karandlaje BJP Won 349599
206 Uttara Kannada Anantkumar Hegde BJP Won 479649
Lakshadweep (Union Territory)
207 Lakshadweep Mohammed Faizal PP NCP Won 823
Madhya Pradesh
208 Balaghat Dhal Singh Bisen BJP Won 242066
209 Betul Durga Das Uikey BJP Won 360241
210 Bhind Sandhya Ray BJP Won 199885
211 Bhopal Pragya Singh Thakur BJP Won 364822
212 Chhindvara Nakul Kamal Nath Congress Won 37536
213 Damoh Prahalad Singh Patel BJP Won 353411
214 Dewas Mahendra Singh Solanki BJP Won 372249
215 Dhar Chattarsingh Darbar BJP Won 156029
216 Guna KP Yadav BJP Won 125549
217 Gwalior VN Shejwalkar BJP Won 146842
218 Hoshangabad Uday Pratap Singh BJP Won 553682
219 Indore Shankar Lalwani BJP Won 547754
220 Jabalpur Rakesh Singh BJP Won 454744
221 Khajuraho VD Sharma BJP Won 273343
222 Khandwa Nandkumar Singh Chouhan BJP Won 273343
223 Khargone Gajendra Umrao Singh Patel BJP Won 202510
224 Mandla Faggan Singh Kulaste BJP Won 97674
225 Mandsaur Sudheer Gupta BJP Won 376734
226 Morena Narendra Sigh Tomar BJP Won 113341
227 Rajgarh Rodmal Nagar BJP Won 431019
228 Ratlam Guman Singh Damor BJP Won 90636
229 Rewa Janardan Mishra BJP Won 312807
230 Sagar Rajbahadur Singh BJP Won 305542
231 Satna Ganesh Singh BJP Won 231473
232 Shahdol Himdari Singh BJP Won 403333
233 Sidhi Riti Pathak BJP Won 286524
234 Tikamgarh Dr Virendra Kumar BJP Won 348059
235 Ujjain Anil Firojiya BJP Won 365637
236 Vidisha Ramakant Bhargava BJP Won 503084
Maharashtra
237 Ahmadnagar Sujay Radhakrishna Vikhepatel BJP Won 281474
238 Akola Dhotre Sanjay Shamrao BJP Won 275596
239 Amravati Navnit Ravi Rana Independent Won 36951
240 Aurangabad Imtiaz Jaleel Syed AIMIM Won 4492
241 Baramati Supriya Sule NCP Won 155774
242 Beed Pritam Gopinathrao Munde BJP Won 168368
243 Bhandara - gondiya Sunil Baburao Mendhe BJP Won 197394
244 Bhiwandi Kapil Moreshwar Patil BJP Won 156329
245 Buldhana Jadhav Prataprao Ganpatrao Shiv Sena Won 133287
246 Chandrapur Balubhau alias Suresh Narayan Dhanorkar Congress Won 44763
247 Dhule Bhamre Subhash Ramrao BJP Won 229243
248 Dindori Bharati Pravin Pawar BJP Won 198779
249 Gadchiroli-Chimur Ashok Mahadeorao Nete BJP Won 77526
250 Hatkanangle Dhairyasheel Sambhajirao Mane Shiv Sena Won 96039
251 Hingoli Hemant Patil Shiv Sena Won 277856
252 Jalgaon Unmesh Bhaiyyasaheb Patil BJP Won 411617
253 Jalna Danve Raosaheb Dadarao BJP Won 332815
254 Kalyan Shrikant Eknath Shinde Shiv Sena Won 344343
255 Kolhapur Sanjay Sadashivrao Mandlik Shiv Sena Won 270568
256 Latur Sudhakar Tukaram Shrangare BJP Won 289111
257 Madha Ranjeetsinha Hindurao Naik- Nimbalkar BJP Won 85764
258 Maval Shrirang Appa Chandu Barne Shiv Sena Won 215913
259 Mumbai South Arvind Ganpat Sawant Shiv Sena Won 100067
260 Mumbai North Gopal Shetty BJP Won 465247
261 Mumbai North central Poonam Mahajan BJP Won 130005
262 Mumbai North East Manoj Kotak BJP Won 226486
263 Mumbai North West Gajanan Kirtikar Shiv Sena Won 260328
264 Mumbai South central Rahul Ramesh Shewale Shiv Sena Won 152139
265 Nagpur Nitin Gadkari BJP Won 216009
266 Nanded Prataprao Patil Chikhalikar BJP Won 40148
267 Nandurbar Heena Vijaykumar Gavit BJP Won 95629
268 Nashik Godse Hemant Tukaram Shiv Sena Won 292204
269 Osmanabad
Omprakash Bhupalsinh Alias Pawan Rajenimbalkar Shiv Sena Won 127566
270 Palghar Rajendra Dhedya Gavit Shiv Sena Won 88883
271 Parbhani Jadhav Sanjay Haribhau Shiv Sena Won 42199
272 Pune Girish Bhalchandra Bapat BJP Won 324628
273 Raigad Tatkare Sunil Dattatray NCP Won 31438
274 Ramtek Krupal Balaji Tumane Shiv Sena Won 126783
275 Ratnagiri - Sindhudurg Vinayak Raut Shiv Sena Won 178322
276 Raver Khadse Raksha Nikhil BJP Won 335882
277 Sangli Sanjaykaka Patil BJP Won 164352
278 Satara

Shrimant Chh. Udayanraje Pratapsinhmaharaj Bhonsle

NCP Won 126528
279 Shirdi

Sadashiv Kisan Lokhande

Shiv Sena Won 120195
280 Shirur Amol Ramsing Kolhe NCP Won 58483
281 Solapur

Jai Sidheshwar Shivachary Mahaswamiji

BJP Won 158608
282 Thane Rajan Baburao Vichare Shiv Sena Won 412145
283 Wardha Ramdas Chandrabhanji Tadas BJP Won 187191
284 Yavatmal-Washim

Bhavana Pundlikrao Gawali

Shiv Sena
Won 117939
Manipur
285 Inner Manipur Rajkumar Ranjan Singh BJP Won 17755
286 Outer Manipur Lorho S Pfoze Naga Peoples Front Won 73782
Meghalaya
287 Shillong Vincent H Pala Congress Won 152433
288 Tura Agatha K Sangma
National People's Party Won 64030
Nagaland
289 Nagaland Tokheho Yepthomi NDPP Won 16344
Delhi (Union Territory)
290 Chandani Chowk Harash Vardhan BJP Won 228145
291 East Delhi Gautam Gambhir BJP Won 391222
292 New Delhi Meenakshi Lekhi BJP Won 256504
293 North East Delhi Manoj Tiwari BJP Won 366102
294 North West Delhi Hans Raj Hans BJP Won 553897
295 South Delhi Ramesh Bidhuri BJP Won 367043
296 West Delhi Parvesh Sahib Singh Verma BJP Won 578486
Odisha
297 Aska Pramila Bisoyi Biju Janata Dal Won 204707
298 Balasore Pratap Chandra Sarangi BJP Won 12956
299 Bargarh Suresh Pujair BJP Won 63939
300 Berhampur
Chandra Shekhar Sahu Biju Janata Dal Won 94844
301 Bhadrak Manjulata Mandal Biju Janata Dal Won 28803
302 Bhubaneswar Aprajita Sarangi BJP Won 23839
303 Bolangir Sangeeta Kumari Singh Deo BJP Won 19516
304 Cuttack Bhartruhari Mehtab Biju Janata Dal Won 121201
305 Dhenkanal Mahesh Sahoo Biju Janata Dal Won 35412
306 Jagatsinghpur Rajashree Mallick Biju Janata Dal Won 271655
307 Jajpur Sarmishtha Sethi Biju Janata Dal Won 101693
308 Kalahandi Basanta Kumar Panda BJP Won 26814
309 Kandhamal Achyutananda Samanta Biju Janata Dal Won 149216
310 Kendrapara Anubhav Mohanty Biju Janata Dal Won 152584
311 Keonjhar Chandrani Murmu Biju Janata Dal Won 66203
312 Koraput Saptagiri Sankar Ulaka Congress Won 3613
313 Mayurbhanj
Bishwewar Tudu BJP Won 25256
314 Nabarangpur Ramesh Chandra Majhi Biju Janata Dal Won 42900
315 Puri Pinaki Mishra Biju Janata Dal Won 11714
316 Sambalpur Nitesh Ganga Deb BJP Won 9162
317 Sundargarh Jual Oram BJP Won 223065
Puducherry
318 Puducherry V Vaithilingam Congress Won 197025
Punjab
319 Amritsar Gurjeet Singh Aujla Congress Won 99626
320 Anandpur Sahib Manish Tewari Congress Won 46884
321 Bathinda Harsimrat Kaur Badal Shiromani Akali Dal
Won 21772
322 Faridkot Mohammad Sadique Congress Won 83256
323 Fatehgarh Sahib Amar Singh Congress Won 93898
324 Firozpur Sukhbir Singh Badal Shiromani Akali Dal Won 198850
325 Gurdaspur Sunny Deol BJP Won 82459
326 Hoshiarpur Som Prakash BJP Won 48530
327 Jalandhar Santokh Singh Chaudhary Congress
Won 19491
328 Khadoor Sahib Jasbir Singh Gill Congress Won 140573
329 Ludhiana Ravneet Singh Bittu Congress Won 76372
330 Patiala Preneet Kaur Congress Won 162718
331 Sangrur Bhagwant Mann Aam Aadmi Party Won 110211
Rajasthan
332 Ajmer Bhagirath Chaudhary BJP Won 416424
333 Alwar Balak Nath BJP Won 329971
334 Banswara Kanakmal Katara BJP Won 305464
335 Barmer Kailash Chaudhary BJP Won 323808
336 Bharatpur Ranjeeta Koli BJP Won 318399
337 Bhilwara Subhash Chandra Baheria BJP Won 612000
338 Bikaner Arjun Ram Meghwal BJP Won 264081
339 Chittorgarh Chandra Prakash Joshi BJP Won 576247
340 Churu Rahul Kaswan BJP Won 334402
341 Dausa Jaskaur Meena BJP Won 78444
342 Ganganagar Nihal Chand BJP Won 406978
343 Jaipur Ramcharan Bohra BJP Won 430626
344 Jaipur (Rural) Rajyavardhan Rathore BJP Won 393171
345 Jalore Devaji Patel BJP Won 261110
346 Jhalawar-Baran Dushyant Singh BJP Won 453928
347 Jhunjhunu Narendra Kumar Kheechar BJP Won 302547
348 Jodhpur Gajendra Singh Shekhawat BJP Won 274440
349 Karauli-Dholpur Manoj Rajoria BJP Won 97682
350 Kota Om Birla BJP Won 279677
351 Nagaur Hanuman Beniwal BJP Won 181260
352 Pali PP Chaudhary BJP Won 481597
353 Rajsamand Diya Kumari BJP Won 551916
354 Sikar Sumedhanand Saraswati BJP Won 297156
355 Tonk-Sawai Madhopur Sukhbir Singh Jaunapuria BJP Won 111291
356 Udaipur Arjunlal Meena BJP Won 437914
Sikkim
357 Sikkim Indra Hang Subba Sikkim Krantikari Morcha Won 12433
Tamil Nadu
358 Arakkonam S Jagathrakshakan DMK Won 328956
359 Arani MK Vishnu Prasad Congress Won 230806
360 Chennai Central Dayanidhi Maran DMK Won 301520
361 Chennai North Kalanidhi Veeraswamy DMK Won 461518
362 Chennai South T Sumathy Thamizhachi Thangapandian DMK Won 262223
363 Chidambaram Thol Thirumaavalavan VCK Won 3219
364 Coimbatore PR Natarajan CPI-M Won 179143
365 Cuddalore TRVS Ramesh DMK Won 143983
366 Dharmapuri DNV Senthilkumar DMK Won 70753
367 Dindigul P Velusamy DMK Won 538972
368 Erode A Ganeshamurthi DMK Won 210618
369 Kallakurichi Pon Gautham Sigamani DMK Won 399919
370 Kancheepuram G Selvam DMK Won 286632
371 Kanniyakumari H Vasanthakumar Congress Won 259933
372 Karur S Jothimani Congress Won 420546
373 Krishnagiri A Chellakumar Congress Won 156765
374 Madurai S Venkatesan DMK Won 139395
375 Mayiladuthurai S Ramalingam DMK Won 261314
376 Nagapattinam M Selvaraj CPI Won 211353
377 Namakkal AKP Chinraj DMK Won 265151
378 Nilgiris A Raja DMK Won 205823
379 Perambalur TR Paarivendhar DMK Won 403518
380 Pollachi K Shanmuga Sundaram DMK Won 175883
381 Ramanathapuram K Navaskani IUML Won 127122
382 Salem SR Parthiban DMK Won 146926
383 Sivaganga Karti Chidambaram Congress Won 332244
384 Sriperumbudur TR Baalu DMK Won 507955
385 Tenkasi Dhanush M Kumar DMK Won 120286
386 Thanjavur SS Palanimanickam DMK Won 368129
387 Theni P Raveendranath Kumar AIADMK Won 76693
388 Thiruvallur Dr K Jayakumar Congress Won 356955
389 Thoothukkudi Kanimozhi DMK Won 347209
390 Tiruchirappalli SU Thirunavukkarasar Congress Won 459286
391 Tirunelveli S Gnanathiraviam DMK Won 185457
392 Tiruppur K Subbarayan CPI Won 93368
393 Tiruvannamalai CN Annadurai DMK Won 304187
394 Viluppuram D Ravikumar DMK Won 128068
395 Virudhunagar B Manickam Tagore Congress Won 154554
Telangana
396 Adilabad Soyam Bapur Rao BJP Won 58560
397 Bhongir Komati Reddy Venkat Reddy Congress Won 5219
398 Chelvella G Ranjith Reddy Telangana Rashtra Samithi Won 14317
399 Hyderabad Asaduddin Owaisi AIMIM Won 282186
400 Karimnagar Bandi Sanjay Kumar BJP Won 89508
401 Khammam Nama Nageswr Rao Telangana Rashtra Samithi Won 168062
402 Mahabubabad Kavitha Malothu Telangana Rashtra Samithi Won 146663
403 Mahbubnagar Manne Srinivas Reddy Telangana Rashtra Samithi Won 77829
404 Malkajgiri Anumula Revanth Reddy Congress Won 10919
405 Medak Kotha Prabhakar Reddy Telangana Rashtra Samithi Won 316427
406 Nagarkurnool Pothuganti Ramulu Telangana Rashtra Samithi Won 189748
407 Nalgonda Uttam Kumar Reddy Nalamada Congress Won 25682
408 Nizamabad Arvind Dharmapuri BJP Won 70875
409 Peddapalle Venkatesh Netha Borlakunta Telangana Rashtra Samithi Won 95180
410 Secundrabad G Kishan Reddy BJP Won 62114
411 Warangal Dayakar Pasunpoori Telangana Rashtra Samithi Won 350298
412 Zahirabad BB Patil Telangana Rashtra Samithi Won 6229
Tripura
413 Tripura East Rebati Tripura BJP Won 204290
414 Tripura West Pratima Bhoumik BJP Won 305689
Uttarakhand
415 Almora Ajay Tamta BJP Won 232986
416 Garhwal Tirath Singh Rawat BJP Won 302669
417 Hardwar Ramesh Pokhriyal 'Nishank' BJP Won 258729
418 Nainital-Udhamsingh Nagar Ajay Bhatt BJP Won 339096
419 Tehri Garhwal Mala Jaya Laxmi Shah BJP Won 300586
Uttar Pradesh
420 Agra Satyapal Singh Baghel BJP Won 211546
421 Akbarpur Devendra Singh 'Bhole' BJP Won 275142
422 Aligarh Satish Kumar Gautam BJP Won 229261
423 Allahabad Rita Bahuguna Joshi BJP Won 184275
424 Ambedkar Nagar Ritesh Pandey BSP Won 95880
425 Amethi Smriti Irani BJP Won 55120
426 Amroha Kunwar Danish Ali BSP Won 63248
427 Aonla Dharmendra Kashyap BJP Won 113743
428 Azamgarh Akhilesh Yadav Samajwadi Party Won 259874
429 Badaun Sanghmitra Maurya BJP Won 18454
430 Baghpat Satyapal Singh BJP Won 23502
431 Bahraich Akshaibar Lal BJP Won 128752
432 Ballia Virendra Singh BJP Won 15519
433 Banda RK Singh Patel BJP Won 58938
434 Bansgaon Kamlesh Paswan BJP Won 153468
435 Barabanki Upendra Singh Rawat BJP Won 110140
436 Bareilly Santosh Kumar Gangwar BJP Won 167282
437 Basti Harish Chandra alias Harish Dwivedi BJP Won 30354
438 Bhadohi Ramesh Chand BJP Won 43615
439 Bijnor Malook Nagar BSP Won 69941
440 Bulandshahr Bhola Singh BJP Won 290057
441 Chandauli Mahendra Nath Pandey BJP Won 13959
442 Deoria Ramapati Ram Tripathi BJP Won 249931
443 Dhaurahra Rekha Verma BJP Won 160611
444 Domariyaganj Jagdambika Pal BJP Won 105321
445 Etah Rajveer Singh (Raju Bhaiya) BJP Won 122670
446 Etawah Ram Shankar Katheria BJP Won 64437
447 Faizabad Lallu Singh BJP Won 65477
448 Farrukhabad Mukesh Rajput BJP Won 221702
449 Fatehpur Niranjan Jyoti BJP Won 198205
450 Fatehpur Sikri Rajkumar Chahar BJP Won 495065
451 Firozabad Chandra Sen Jadon BJP Won 28781
452 Gautam Buddha Nagar Mahesh Sharma BJP Won 336922
453 Ghaziabad Vijay Kumar Singh BJP Won 501500
454 Ghazipur Afzal Ansari BSP Won 119392
455 Ghosi Atul Kumar Singh BSP Won 122568
456 Gonda Kirti Vardhan Singh alias Raja Bhaiya BJP Won 166360
457 Gorakhpur Ravi Kishan BJP Won 301664
458 Hamirpur Pushpendra Singh Chandel BJP Won 248652
459 Hardoi Jai Prakash BJP Won 132474
460 Hathras Rajvir Diler BJP Won 260208
461 Jalaun Bhanu Paratap Singh Verma BJP Won 158377
462 Jaunpur Shyam Singh Yadav BSP Won 80936
463 Jhansi Anurag Sharma BJP Won 365683
464 Kairana Pradeep Kumar BJP Won 92160
465 Kaiserganj Brijbhusan Sharan Singh BJP Won 261601
466 Kannauj Bubrat Pathak BJP Won 12353
467 Kanpur Satyadev Pachauri BJP Won 155934
468 Kaushambi Vinod Kumar Sonkar BJP Won 38722
469 Kheri Ajay Kumar BJP Won 218807
470 Kushi Nagar Vijay Kumar Dubey BJP Won 337560
471 Lalganj Sangeeta Azad BSP Won 161597
472 Lucknow Rajnath Singh BJP Won 347302
473 Machhlishahr Bholanath  BJP Won 181
474 Maharajganj Pankaj Choudhary BJP Won 340424
475 Mainpuri Mulayam Singh Yadav Samajwadi Party Won 94389
476 Mathura Hema Malini BJP Won 293471
477 Meerut Rajendra Agarwal BJP Won 4729
478 Mirzapur Anupriya Singh Patel Apna Dal (Soneylal) Won 232008
479 Misrikh Ashok Kumar Rawat BJP Won 100672
480 Mohanlalganj Kaushal Kishore BJP Won 90229
481 Moradabad ST Hasan Samajwadi Party Won 97878
482 Muzaffarnagar Sanjeev Kumar Balyan BJP Won 6526
483 Nagina Girish Chandra BSP Won 166832
484 Phulpur Keshari Devi Patel BJP Won 171968
485 Pilibhit Varun Gandhi BJP Won 255627
486 Pratapgarh Sangam Lal Gupta BJP Won 117752
487 Rae Bareli Sonia Gandhi Congress Won 167178
488 Rampur Azam Khan Samajwadi Party Won 109997
489 Robertsganj Pakauri Lal Kol Apna Dal (Soneylal) Won 54336
490 Saharanpur Hazi Fazlur Rehman BSP Won 22417
491 Salempur Ravinder BJP Won 112477
492 Sambhal Shafiqur Rehman Barq Samajwadi Party Won 174826
493 Sant Kabir Nagar Praveen Kumar Nishad BJP Won 35749
494 Shahjahanpur Arun Kumar Sagar BJP Won 268418
495 Shrawasti Ram Shiromani BSP Won 5320
496 Sitapur Rajesh Verma BJP Won 100833
497 Sultanpur Maneka Gandhi BJP Won 14526
498 Unnao Sakshi Maharaj BJP Won 400956
499 Varanasi Narendra Modi BJP Won 479505
West Bengal
500 Alipurduars Jhon Barla BJP Won 243989
501 Arambagh Aparupa Poddar (Afrin Ali) Trinamool Congress Won 1142
502 Asansol Babul Supriyo BJP Won 197637
503 Baharampur Adhir Ranjan Chowdhary Congress Won 80696
504 Balurghat Sukanta Majumdar BJP Won 33293
505 Bangaon Shantanu Thakur BJP Won 111594
506 Bankura Subhash Sarkar BJP Won 174333
507 Barasat Kakoli Ghoshdastidar Trinamool Congress Won 109983
508 Bardhaman Purba Sunil Kumar Mondal Trinamool Congress Won 89311
509 Barrackpore Arjun Singh BJP Won 14857
510 Basirhat Nusrat Jahan Ruhi Trinamool Congress Won 350369
511 Birbhum Satabdi Roy Trinamool Congress Won 88924
512 Bishnupur Khan Sumitra BJP Won 78047
513 Bolpur Asit Kumar Mal Trinamool Congress Won 106402
514 Burdwan - Durgapur SS Ahluwalia BJP Won 2439
515 Cooch behar Nishit Pramanik BJP Won 54231
516 Darjeeling Raju Bista BJP Won 413443
517 Diamond Harbour Abhishek Banerjee Trinamool Congress Won 320594
518 Dum dum Sougata Roy Trinamool Congress Won 53002
519 Ghatal Adhikari Deepak (Dev) Trinamool Congress Won 107973
520 Hooghly Locket Chatterjee BJP Won 73362
521 Howrah Prasun Banerjee Trinamool Congress Won 103695
522 Jadavpur Mimi Banerjee Trinamool Congress Won 295239
523 Jalpaiguri Jayanta Kumar Roy BJP Won 184004
524 Jangipur Khalilur Rahaman Trinamool Congress Won 245782
525 Jhargram Kunar Hembram BJP Won 11767
526 Joynagar Pratima Mondol Trinamool Congress Won 316775
527 Kanthi Adhikari Sisir Trinamool Congress Won 111668
528 Kolkata Dakshin Mala Roy Trinamool Congress Won 155192
529 Kolkata Uttar Sudip Bandopadyay Trinamool Congress Won 127095
530 Krishnanagar Mahua Moitra Trinamool Congress Won 63218
531 Maldaha Dakshin Abhu Hasem Khan Congress Won 8222
532 Maldaha Uttar Khagen Murmu BJP Won 84288
533 Mathurapur Choudhary Mohan Jatua Trinamool Congress Won 203974
534 Medinipur Dilip Ghosh BJP Won 88952
535 Murshidabad Abu Taher Khan Trinamool Congress Won 226417
536 Purulia Jyotirmay Singh Mahato BJP Won 204732
537 Raiganj Debasree Chaudhari BJP Won 60574
538 Ranaghat Jagannath Sarkar BJP Won 233428
539 Srerampur Kalyan Banerjee Trinamool Congress Won 98536
540 Tamluk Adhikari Dibyendu Trinamool Congress Won 190165
541 Uluberia Sajda Ahmed Trinamool Congress Won 215359
Mizoram
542 Mizoram Mizo National Front Won 8140
SN Constituency  Candidate  Party  Status Margin
1 Andaman & Nicobar Islands Kuldeep Rai Sharma Congress Won 1407
2 Amalapuram Chinta Anuradha YSR Congress  Won 39966
3 Anakapalli Beesetti Venkata Satyavathi YSR Congress Won
89192
4 Anantapur Talari Rangaiag YSR Congress Won 141428
5 Aruku Goddeti Madhavi YSR Congress Won 221398
6 Bapatla Nadigam Suresh YSR Congress Won 16065
7 Chittoor N Redeppa YSR Congress Won 137271
8 Eluru Kotagiri Sridhar YSR Congress Won 165925
9 Guntur Jayadev Galla Telugu Desma Party Won 4205
10 Hindupur Kuruva Gorantla Madhav YSR Congress Won 140748
11 Kadapa YSA Reddy YSR Congress Won 380976
12 Kakinada Vanga Geethavishwanath YSR Congress Won 25738
13 Kurnool Sanjeev Kumar YSR Congress Won 148889
14 Machilipatnam Balashowry Ballabhaneni YSR Congress Won 60141
15 Nandyal P Brahmanand Reddy YSR Congress Won 250119
16 Narasaraopet L Sri Krishna Devarayalu YSR Congress Won 153978
17 Narsapuram KR Rama Krishna Raju YSR Congress Won 31909
18 Nellore Adala Prabhakara Reddy YSR Congress Won 148571
19 Ongole M Sreevasulu Reddy YSR Congress Won 214851
20 Rajahmundry Marghani Bharat YSR Congress Won 121634
21 Rajampet PV Midhun Reddy YSR Congress Won 268284
22 Srikakulam K Ram Mohan Naidu Telugu Desma Party Won 6653
23 Tirupati Balli Durga Prasad Rao YSR Congress Won 228376
24 Vijayawada Kesineni Srinivas Telugu Desma Party Won 8726
25 Visakhapatnam MVV Satyanaryana  YSR Congress Won 4414
26 Vizianagaram Bellana Chandra Sekhar YSR Congress Won 48036
27 Arunachal East Tapir Gao BJP Won 69948
28 Arunachal West Kiren Rijiju BJP Won 154561
29 Autonomous District Horen Singh Bey BJP Won 239626
30 Barpeta Abdul Khaleque Congress Won 140307
31 Dhubri Badruddin Ajmal AIUDF Won 226258
32 Dibrugarh Rameshwar Teli BJP Won 364566
33 Gauhati Queen Oja BJP Won 345606
34 Jorhat Topon Kumar Gogoi BJP Won 82653
35 Kaliabor Gaurav Gogoi Congress Won 209994
36 Karimganj Kripanath Mallah BJP Won 38389
37 Kokrajhar Naba Kumar Sarania Independent Won 37786
38 Lakhimpur Pradan Baruah BJP Won 350551
39 Mangaldoi Silip Saikia BJP Won 138545
40 Nowgong
Pradyut Bordoloi Congress Won 16752
41 Silchar Rajdeep Roy BJP Won 81596
42 Tezpur Pallab Lochan Das BJP Won 242841
43 Araria Pradeep Kumar Singh BJP Won 137241
44 Arrah RK Singh BJP Won 147285
45 Aurangabad Sushil Kumar Singh BJP Won 72607
46 Banka Giridhari Yadav JD-U Won 200532
47 Begusarai Giriraj Singh BJP Won 422217
48 Bhagalpur Ajay Kumar Mandal JD-U Won 277630
49 Buxar Ashwini Kumar Choubey BJP Won 117609
50 Darbhanga Gopal Jee Thakur BJP Won 267979
51 Gaya (SC) Vijay Kumar JD-U Won 152426
52 Gopalganj (SC) Alok Kumar Suman JD-U Won 286434
53 Hajipur (SC) Pasupati Kumar Paras LJP Won 205449
54 Jahanabad Chandeshwar Prasad JD-U Won 1751
55 Jamui (SC) Chirag Paswan LJP Won 241049
56 Jhanjharpur Ramprit Mandal JD-U Won 322951
57 Karakat Mahabali Singh JD-U Won 84542
58 Katihar Dulal Chandra Goswami JD-U Won 57203
59 Khagaria Choudhary Mehboob Ali Kaiser LJP Won 248570
60 Kishanganj Mohammad Jawed Congress Won 34466
61 Madhepura Dinesh Chandra Yadav JD-U Won 301527
62 Madhubani Ashok Kumar Yadav BJP Won 454940
63 Maharajganj Janardan Singh 'Sigriwal" BJP Won 230772
64 Munger Rajiv Ranjan Singh alias Lallan Singh JD-U Won 167937
65 Muzaffarpur Ajay Nishad BJP Won 409988
66 Nalanda Kaushlendra Kumar JD-U Won 256137
67 Nawada Chandan Singh LJP Won 148072
68 Paschim Champaran Sanjay Jaiswal BJP Won 293906
69 Pataliputra Ram Kripal Yadav BJP Won 39321
70 Patna Sahib Ravi Shankar Prasad BJP Won 284657
71 Purnia Santosh Kumar JD-U Won 263461
72 Purvi Champaran Radha Mohan Singh BJP Won 293648
73 Samastipur (SC) Ramchandra Paswan LJP Won 251643
74 Saran Rajiv Pratap Rudy BJP Won 138429
75 Sasaram (SC) Cheddi Paswan BJP Won 165745
76 Sheohar Rama Devi BJP Won 340360
77 Sitamarhi Sunil Kumar Pintu JD-U Won 250539
78 Siwan Kavita Singh JD-U Won 116958
79 Supaul Dileshwar Kamait JD-U Won 266853
80 Ujiarpur Nityanand Rai BJP Won 277278
81 Vaishali Veena Devi  LJP Won 234584
82 Valmiki Nagar Baidyanath Prasad Mahto JD-U Won 354616
83 Chandigarh Kirron Kher BJP Won 46970
84 Bastar Deepak Baij Congress Won 38982
85 Bilaspur Arjun Rao BJP Won 141763
86 Durg Vijay Baghel BJP Won 391978
87 Janjgir-Champa Guharam Ajgelly BJP Won 391978
88 Kanker Mohan Mandavi BJP Won 6914
89 Korba Jyotsana Charandas Mahant Congress Won 26349
90 Mahasamund Chunnilal Sahu BJP Won 90511
91 Raigarh Gomati Rai BJP Won 66027
92 Raipur Santosh Kumar Soni BJP Won 348238
93 Rajnandgaon Santosh Pandey BJP Won 111966
94 Sarguja Renuka Singh Saruta BJP Won 157873
95 Dadar & Nagar Haveli Dhelkar Mohanbhai Sanjibhai Independent Won 9001
96 Daman & Diu Lalubhai Babu Bhai Patel BJP Won 9942
97 North Goa Sripad Yasso Naik BJP Won 80247
98 South Goa Cosme Francisco Cattano Sardinha Congress Won 9755
99 Ahmedabad East Patel Hasmukhbhai Somabhai BJP Won 434330
100 Ahmedabad West Kirit P Solanki BJP Won 321546
101 Amreli Kachhadiya Naranbhai Bhikhabhai BJP Won 201431
102 Anand Patel Mitesh Rameshbhai BJP Won 197718
103 Banaskantha Parbatbhai Savabhao patel BJP Won 368296
104 Bardoli Parbhubhai Nagarbhai Vasava BJP Won 215447
105 Bharuch Mansukhbhai Dhanjibhai Vasava BJP Won 334214
106 Bhavnagar Bharaiben Dhirubhai Shiyal BJP Won 329519
107 Chhota Udaipur Rathva Gitaben Vajesingbhai BJP Won 377943
108 Dahod Jasvantsinh Sumanbhai Bhabhor BJP Won 127596
109 Gandhinagar Amit Shah BJP Won 557014
110 Jamnagar Poonamben Hematbhai Maadam BJP Won 236804
111 Junagadh Chudasama Rajeshbhai Naranbhai BJP Won 150185
112 Kachchh Chavda Vinod Lakhamshi BJP Won 305513
113 Kheda Chauhan Devusinh BJP Won 367145
114 Mahesana Shardaben Anilbhai Patel BJP Won 281519
115 Navsari CR Patil BJP Won 689668
116 Panchmahal Ratansinh Magansinh Rathod BJP Won 428541
117 Patan Dabhi Bharatsinhji Shankarji BJP Won 193879
118 Porbandar Rameshbhai Lavjibhai Dhaduk BJP Won 229823
119 Rajkot Kundaria Mohanbhai Kalyanjibhai BJP Won 368407
120 Sabarkantha Rathod Dipsinh Shankarsinh BJP Won 268987
121 Surat Darshana Vikram Jardosh BJP Won 548230
122 Surendranagar Munjapara Mahendrabhai BJP Won 277437
123 Vadodara Ranjanben Bhati BJP Won 589177
124 Valsad KC Patel BJP Won 353797
125 Ambala Rattan Lal Kataria BJP Won 342345
126 Bhiwani-Mahendragarh Dharambir Singh BJP Won 444463
127 Faridabad Krishan Pal BJP Won 638239
128 Gurgaon Rao Inderjit Singh BJP Won 386256
129 Hisar Brijendra Singh BJP Won 314068
130 Karnal Sanjay Bhatia BJP Won 656142
131 Kurukshetra Nayab Singh BJP Won 384591
132 Rohtak Arvind Kumar Sharma BJP Won 7503
133 Sirsa Sunita Duggal BJP Won 309918
134 Sonipat Ramesh Chandra Kaushik BJP Won 164864
135 Hamirpur Anurag Thakur BJP
Won 399572
136 Kangra Kishan Kapoor BJP Won 477623
137 Mandi Ram Swaroop Sharma BJP Won 405459
138 Shimla Suresh Kumar Kashyap BJP Won 327515
139 Anantnag Hasnain Masoodi National Conference
Won 6676
140 Baramulla Akbar Lone National Conference
Won 30758
141 Jammu Jugal Kishore BJP Won 302875
142 Ladakh Jamyang Tsering Namgyal BJP Won 10930
143 Srinagar Farooq Abdullah National Conference
Won 70050
144 Udhampur Jitendra Singh BJP Won 357252
145 Chatra Sunil Kumar Singh BJP Won 377871
146 Dhanbad Pashupati Nath Singh BJP Won 486194
147 Dumka Sunil Soren BJP Won 47590
148 Giridih Chandra Prakash Choudhary AJSU Party Won 248347
149 Godda Nishikant Dubey BJP Won 184227
150 Hazaribagh Jayant Sinha BJP Won 479548
151 Jamshedpur Bidyut Baran Mahato BJP Won 302090
152 Khunti Arjun Munda BJP Won 1445
153 Kodarma Annapurna Devi BJP Won 455600
154 Lohardaga Dusarshan Bhagat BJP Won 10363
155 Palamau Vishnu Dayal Sharma BJP Won 477606
156 Rajmahal Vijay Kumar Hansdak JMM Won 99195
157 Ranchi Sanjay Seth BJP Won 283026
158 Singhbhum Seeta Kora Congress Won 72155
159 Alappuzha AM Ariff CPI-M Won 10474
160 Alathur Ramya Haridas Congress
Won 158968
161 Attingal Adoor Prakash Congress Won 38247
162 Chalakudy Benny Behanan Congress Won 132274
163 Ernakulam Hibi Eden Congress Won 169153
164 Idukki Dean Kuriakose Congress Won 171053
165 Kannur K Sudhakarna Congress Won 94559
166 Kasaragod Rajmohan Unnithan Congress Won 40438
167 Kollam NK Premachandran Revolutionary Socialist Party Won 148856
168 Kottayam Thomas Chazhikadan Kerala Congress (M) Won 106259
169 Kozhikode MK Raghavan Congress Won 85225
170 Malappuram
PK Kunhalikutty Indian Union Muslim League Won 260153
171 Mavelikkara Kodikunnil Suresh Congress
Won 61138
172 Palakkad VK Sreekandan Congress Won 11637
173 Pathanamthitta Anto Antony Congress Won 44243
174 Ponnani ET Mohammed Basheer Indian Union Muslim League Won 193273
175 Thiruvananthapuram Shashi Tharoor Congress
Won 99989
176 Thrissur T Prathapan Congress Won 93633
177 Vadakara K Muraleedharan Congress Won 84663
178 Wayanad Rahul Gandhi Congress Won 431770
179 Bagalkot Gaddigoudar Parvatagouda Chandanagouda BJP Won 168187
180 Bangalore Central P C Mohan BJP Won 70968
181 Bangalore North D V Sadananda Gowda BJP Won 147518
182 Bangalore Rural D K Suresh BJP Won 206870
183 Bangalore South  Tejasvi Surya BJP Won 331192
184 Belgaum Angadi Suresh Channabasappa BJP Won 391304
185 Bellary Y Devendrappa BJP Won 55707
186 Bidar Bhagwanth Khuba BJP Won 116834
187 Bijapur Jigajinagi Ramesh Chandappa BJP Won 258038
188 Chamarajanagar V Srinivas Prasad BJP Won 1817
189 Chikkballapur B N Bache Gowda BJP Won 182110
190 Chikkodi Annasaheb Shankar Jolle BJP Won 118877
191 Chitradurga A Narayanaswamy BJP Won 80178
192 Dakshina Kannada Nalin Kumar Kateel BJP Won 274621
193 Davanagere GM Siddheshwar BJP Won 169702
194 Dharwad Pralhad Joshi BJP Won 205072
195 Gulbarga Umesh G Jadhav BJP Won 95452
196 Hassan Prajwal Revanna JD-S Won 141324
197 Haveri Udasi SC BJP Won 140882
198 Kolar S Muniswamy BJP Won 210021
199 Koppal Karadi Sanganna Amarappa BJP Won 38397
200 Mandya Sumalatha Ambareesh Independent Won 125876
201 Mysore Pratap Simha BJP Won 138647
202 Raichur Raja Amreshwara Naik BJP Won 117716
203 Shimoga BY Raghvendra BJP Won 223360
204 Tumkur GS Basavraj BJP Won 13339
205 Udupi Chikmagalur Shobha Karandlaje BJP Won 349599
206 Uttara Kannada Anantkumar Hegde BJP Won 479649
207 Lakshadweep Mohammed Faizal PP NCP Won 823
208 Balaghat Dhal Singh Bisen BJP Won 242066
209 Betul Durga Das Uikey BJP Won 360241
210 Bhind Sandhya Ray BJP Won 199885
211 Bhopal Pragya Singh Thakur BJP Won 364822
212 Chhindvara Nakul Kamal Nath Congress Won 37536
213 Damoh Prahalad Singh Patel BJP Won 353411
214 Dewas Mahendra Singh Solanki BJP Won 372249
215 Dhar Chattarsingh Darbar BJP Won 156029
216 Guna KP Yadav BJP Won 125549
217 Gwalior VN Shejwalkar BJP Won 146842
218 Hoshangabad Uday Pratap Singh BJP Won 553682
219 Indore Shankar Lalwani BJP Won 547754
220 Jabalpur Rakesh Singh BJP Won 454744
221 Khajuraho VD Sharma BJP Won 273343
222 Khandwa Nandkumar Singh Chouhan BJP Won 273343
223 Khargone Gajendra Umrao Singh Patel BJP Won 202510
224 Mandla Faggan Singh Kulaste BJP Won 97674
225 Mandsaur Sudheer Gupta BJP Won 376734
226 Morena Narendra Sigh Tomar BJP Won 113341
227 Rajgarh Rodmal Nagar BJP Won 431019
228 Ratlam Guman Singh Damor BJP Won 90636
229 Rewa Janardan Mishra BJP Won 312807
230 Sagar Rajbahadur Singh BJP Won 305542
231 Satna Ganesh Singh BJP Won 231473
232 Shahdol Himdari Singh BJP Won 403333
233 Sidhi Riti Pathak BJP Won 286524
234 Tikamgarh Dr Virendra Kumar BJP Won 348059
235 Ujjain Anil Firojiya BJP Won 365637
236 Vidisha Ramakant Bhargava BJP Won 503084
237 Ahmadnagar Sujay Radhakrishna Vikhepatel BJP Won 281474
238 Akola Dhotre Sanjay Shamrao BJP Won 275596
239 Amravati Navnit Ravi Rana Independent Won 36951
240 Aurangabad Imtiaz Jaleel Syed AIMIM Won 4492
241 Baramati Supriya Sule NCP Won 155774
242 Beed Pritam Gopinathrao Munde BJP Won 168368
243 Bhandara - gondiya Sunil Baburao Mendhe BJP Won 197394
244 Bhiwandi Kapil Moreshwar Patil BJP Won 156329
245 Buldhana Jadhav Prataprao Ganpatrao Shiv Sena Won 133287
246 Chandrapur Balubhau alias Suresh Narayan Dhanorkar Congress Won 44763
247 Dhule Bhamre Subhash Ramrao BJP Won 229243
248 Dindori Bharati Pravin Pawar BJP Won 198779
249 Gadchiroli-Chimur Ashok Mahadeorao Nete BJP Won 77526
250 Hatkanangle Dhairyasheel Sambhajirao Mane Shiv Sena Won 96039
251 Hingoli Hemant Patil Shiv Sena Won 277856
252 Jalgaon Unmesh Bhaiyyasaheb Patil BJP Won 411617
253 Jalna Danve Raosaheb Dadarao BJP Won 332815
254 Kalyan Shrikant Eknath Shinde Shiv Sena Won 344343
255 Kolhapur Sanjay Sadashivrao Mandlik Shiv Sena Won 270568
256 Latur Sudhakar Tukaram Shrangare BJP Won 289111
257 Madha Ranjeetsinha Hindurao Naik- Nimbalkar BJP Won 85764
258 Maval Shrirang Appa Chandu Barne Shiv Sena Won 215913
259 Mumbai South Arvind Ganpat Sawant Shiv Sena Won 100067
260 Mumbai North Gopal Shetty BJP Won 465247
261 Mumbai North central Poonam Mahajan BJP Won 130005
262 Mumbai North East Manoj Kotak BJP Won 226486
263 Mumbai North West Gajanan Kirtikar Shiv Sena Won 260328
264 Mumbai South central Rahul Ramesh Shewale Shiv Sena Won 152139
265 Nagpur Nitin Gadkari BJP Won 216009
266 Nanded Prataprao Patil Chikhalikar BJP Won 40148
267 Nandurbar Heena Vijaykumar Gavit BJP Won 95629
268 Nashik Godse Hemant Tukaram Shiv Sena Won 292204
269 Osmanabad
Omprakash Bhupalsinh Alias Pawan Rajenimbalkar Shiv Sena Won 127566
270 Palghar Rajendra Dhedya Gavit Shiv Sena Won 88883
271 Parbhani Jadhav Sanjay Haribhau Shiv Sena Won 42199
272 Pune Girish Bhalchandra Bapat BJP Won 324628
273 Raigad Tatkare Sunil Dattatray NCP Won 31438
274 Ramtek Krupal Balaji Tumane Shiv Sena Won 126783
275 Ratnagiri - Sindhudurg Vinayak Raut Shiv Sena Won 178322
276 Raver Khadse Raksha Nikhil BJP Won 335882
277 Sangli Sanjaykaka Patil BJP Won 164352
278 Satara

Shrimant Chh. Udayanraje Pratapsinhmaharaj Bhonsle

NCP Won 126528
279 Shirdi

Sadashiv Kisan Lokhande

Shiv Sena Won 120195
280 Shirur Amol Ramsing Kolhe NCP Won 58483
281 Solapur

Jai Sidheshwar Shivachary Mahaswamiji

BJP Won 158608
282 Thane Rajan Baburao Vichare Shiv Sena Won 412145
283 Wardha Ramdas Chandrabhanji Tadas BJP Won 187191
284 Yavatmal-Washim

Bhavana Pundlikrao Gawali

Shiv Sena
Won 117939
285 Inner Manipur Rajkumar Ranjan Singh BJP Won 17755
286 Outer Manipur Lorho S Pfoze Naga Peoples Front Won 73782
287 Shillong Vincent H Pala Congress Won 152433
288 Tura Agatha K Sangma
National People's Party Won 64030
289 Nagaland Tokheho Yepthomi NDPP Won 16344
290 Chandani Chowk Harash Vardhan BJP Won 228145
291 East Delhi Gautam Gambhir BJP Won 391222
292 New Delhi Meenakshi Lekhi BJP Won 256504
293 North East Delhi Manoj Tiwari BJP Won 366102
294 North West Delhi Hans Raj Hans BJP Won 553897
295 South Delhi Ramesh Bidhuri BJP Won 367043
296 West Delhi Parvesh Sahib Singh Verma BJP Won 578486
297 Aska Pramila Bisoyi Biju Janata Dal Won 204707
298 Balasore Pratap Chandra Sarangi BJP Won 12956
299 Bargarh Suresh Pujair BJP Won 63939
300 Berhampur
Chandra Shekhar Sahu Biju Janata Dal Won 94844
301 Bhadrak Manjulata Mandal Biju Janata Dal Won 28803
302 Bhubaneswar Aprajita Sarangi BJP Won 23839
303 Bolangir Sangeeta Kumari Singh Deo BJP Won 19516
304 Cuttack Bhartruhari Mehtab Biju Janata Dal Won 121201
305 Dhenkanal Mahesh Sahoo Biju Janata Dal Won 35412
306 Jagatsinghpur Rajashree Mallick Biju Janata Dal Won 271655
307 Jajpur Sarmishtha Sethi Biju Janata Dal Won 101693
308 Kalahandi Basanta Kumar Panda BJP Won 26814
309 Kandhamal Achyutananda Samanta Biju Janata Dal Won 149216
310 Kendrapara Anubhav Mohanty Biju Janata Dal Won 152584
311 Keonjhar Chandrani Murmu Biju Janata Dal Won 66203
312 Koraput Saptagiri Sankar Ulaka Congress Won 3613
313 Mayurbhanj
Bishwewar Tudu BJP Won 25256
314 Nabarangpur Ramesh Chandra Majhi Biju Janata Dal Won 42900
315 Puri Pinaki Mishra Biju Janata Dal Won 11714
316 Sambalpur Nitesh Ganga Deb BJP Won 9162
317 Sundargarh Jual Oram BJP Won 223065
318 Puducherry V Vaithilingam Congress Won 197025
319 Amritsar Gurjeet Singh Aujla Congress Won 99626
320 Anandpur Sahib Manish Tewari Congress Won 46884
321 Bathinda Harsimrat Kaur Badal Shiromani Akali Dal
Won 21772
322 Faridkot Mohammad Sadique Congress Won 83256
323 Fatehgarh Sahib Amar Singh Congress Won 93898
324 Firozpur Sukhbir Singh Badal Shiromani Akali Dal Won 198850
325 Gurdaspur Sunny Deol BJP Won 82459
326 Hoshiarpur Som Prakash BJP Won 48530
327 Jalandhar Santokh Singh Chaudhary Congress
Won 19491
328 Khadoor Sahib Jasbir Singh Gill Congress Won 140573
329 Ludhiana Ravneet Singh Bittu Congress Won 76372
330 Patiala Preneet Kaur Congress Won 162718
331 Sangrur Bhagwant Mann Aam Aadmi Party Won 110211
Ajmer BJP Won
Alwar BJP Won
Banswara BJP Won
Barmer BJP Won
Bharatpur BJP Won
Bhilwara BJP Won
Bikaner BJP Won
Chittorgarh BJP Won
Churu BJP Won
Dausa BJP Won
Ganganagar BJP Won
Jaipur BJP Won
Jaipur (Rural) BJP Won
Jalore BJP Won
Jhalawar-Baran BJP Won
Jhunjhunu BJP Won
Jodhpur BJP Won
Karauli-Dholpur BJP Won
Kota BJP Won
Nagaur BJP Won
Pali BJP Won
Sikar
Rajsamand Sumedhanand Saraswati BJP Won
Tonk-Sawai Madhopur Sukhbir Singh Jaunapuria BJP Won
Udaipur Arjunlal Meena BJP Won
Won
Won
Won
Won
Won
First Published: Friday, May 24, 2019 09:17 AM
Post Comment (+)