Asian Games 2018: Day 13 India full schedule, IST Timings, Live Streaming and more

31 August 2018, 02:12 PM
Asian Games 2018: Day 13 India full schedule, IST Timings, Live Streaming and more (Photo: Twitter)
Asian Games 2018: Day 13 India full schedule, IST Timings, Live Streaming and more (Photo: Twitter)

On the Day 13 of 2018 Asian Games, a rejuvenated and confident Indian women’s hockey team will eye the long-awaited Asiad gold medal when it take on Japan in the final of women’s hockey event. India will also eye medals in squash and boxing event on Friday as the athletes continue to impress in the fruitful Asian Games 2018 which is being held in Jakarta and Palembang in Indonesia.

Earlier on Day 12, India added more medal to their tally as Jinson Johson bagged the gold in men’s 1500m event while the team of Hima Das, Saritaben Gayakwad, V Vismaya and M Poovamma also clinched gold in women’s 4x400 metre relay. While Seema Punia and Chitra Unnikrishnan settled for bronze in women’s discus throw and women’s 1500m event respectively. 

India now have 59 medals which consist of 13 gold, 21 silver, and 25 bronze.

Asian Games 2018 Day 13 Full-Schedule:

7:30 am

Volleyball (Women's Classification 9-10)

India vs Chinese Taipei

7:30 am (onwards)

Canoe/Kayak Sprint (Canoe Single (C1) 200m Women Heats)

Meera Das

Canoe/Kayak Sprint (Kayak Single (K1) 200m Women Heats)

Ragina Kiro

Canoe/Kayak Sprint (Kayak Single (K1) 200m Men Heats)

Laitonjam Naocha Singh

Canoe/Kayak Sprint (Canoe Double (C2) 200m Men Heats)

Prakant Sharma and Oinam Jamesboy Singh

7:42 am

Cycling (Men's Keirin Round 1)

Ranjit Singh

7:42 am onwards

Judo (Men's -100kg Elimination Round of 16)

Avtar Singh vs Ivan Remarenco (UAE)

8 am (onwards)

Bridge (Men's Pair - Semifinal 3)

Pranab Bardhan-Shibhnath Sarkar

Subhash Gupta-Sapan Desai

Sumit Mukherjee-Debabrata Majumder

Bridge (Women's Pair - Semifinal 3)

Aparna Sain-Feroza Chothia

Hema Deora-Marianne Karmarkar

Bridge (Mixed Pair - Semifinal 3)

Bachiraju Satyanarayana-Kiran Nadar

Rajeev Khandelwal-Himani Khandelwal

8:36 am onwards

Judo (Women's +78kg Quarterfinals)

Rajwinder Kaur vs Akira Sone (Japan)

9:30 am

Table Tennis (Women's Singles Round of 16)

Manika Batra vs Manyu Wang (China)

Table Tennis (Men's Singles Round of 16)

Sharat Kamal vs Chuang Chihyuan (Chinese Taipei)

9:30 am

Squash (Women's Team semifinals)

India vs Malaysia

10:30 am

Sailing (49er Men Race 15)

Ganapathy Kelapanda Chengappa & Varun Ashok Thakkar

10:35 am

Sailing (Laser Radial Race 12)

Nethra Kumanan

10:40 am

Sailing (Open Laser 4.7 Race 12)

Harshita Tomar & Govind Bairagi

Sailing (Mixed RS One Race 15)

11:30 am

Table Tennis (Men's Singles Round of 16)

Sathiyan Gnanasekaran vs Kenta Matsudaira (Chinese Taipei)

12:25 pm

Diving (Men's 3m Springboard Preliminary)

Kongbrailatpam Ramananda Sharma

2:30 pm

Squash (Men's Team semifinals)

India vs Hong Kong

4:45 pm

Boxing (Men's 49kg semifinal)

Amit Panghal vs Paalam Carlo (Philippines)

6 pm

Boxing (Men's 75kg semifinal)

Vikas Krishan vs Amankul Abilkhan (Kazakhstan)

First Published: Friday, August 31, 2018 07:08 AM
For all the latest Sports News Download the News Nation App available on Android and iOS.