New Delhi:
Indian prodigy Bajrang Punia bagged the gold medal in the 65kg freestyle wrestling category by taking down Daichi Takatani by a score of 11-8 in the final of the 2018 Asian Games on Sunday. But, it was the mixed team of Apurvi Chandela and Ravi Kumar, who gave India the first taste of medals in the Asian Games 2018 as they bagged the bronze in the 10m Air Rifle Mixed Team event.
ALSO READ: Asian Games 2018: Day-wise schedule, time-table for Asiads
However, day 1 witnessed many disappointments also as the two-time Olympic medallist and a massive medallist hopeful for India Sushil Kumar got eliminated from the qualifying rounds.
Day 2 of the 2018 Asian Games bring us lots of exciting match-ups as India eye more medals in Asia’s biggest sporting extravaganza.
Women's team quarterfinals
India vs Japan (7-30 AM)
Men's team quarterfinals
India vs Indonesia (12-30 PM)
11:00 am - Pooja Dhanda vs Orasa Sookdongyor (Women's Freestyle 57 kg)
11:24 am - Sakshi Malik vs Salinee Srisombat (Women's Freestyle 62 kg)
11.30 am - Sumit Malik vs Parviz Hadibasmanj (Men's Freestyle 125 kg)
11:30 am - Vinesh Phogat vs Sun Yanan (Women's Freestyle 50 kg)
11:48 am - Pinki vs Erdenechimegiin Sumiyaa (Women's Freestyle 53 kg)
Women's Team Group A - Game 5
India vs Thailand (8-10 AM)
Men's Team Group A - Game 5
India vs Korea (2-30 PM)
Men's tournament Pool A
India vs Indonesia (6-30 PM)
Men's Singles Round of 32 (8-30 AM)
India's Prabhakharan Gunneswaran Prajnesh vs Indonesia's Fitriadi M Rfiqi
Wong Kong Kit (Hong Kong) vs Ramanathan Ramkumar
Men's Doubles Round of 32 (8-30 AM)
RM Bopanna, Sharan D vs Indonesia's Susanto Da, Susanto IA
Nagal S, Ramanathan R vs Nepal's Bajracharya SB, Bastola A
Women's Singles Round of 32 (8-30 AM)
Gumulya Beatrice (Indonesia) vs Raina Ankita Ravinderkrishan
Thandi Kamran Kaur vs Altansarnai Jargal (Mongolia)
Mixed Singles Round of 32 (8-30 AM)
To be defined vs Bopanna, Thombare PG
Women's Doubles Round of 32 (10-30 AM)
Khan SM, Suhail U (Pakistan) vs Raina AR, PG Thombare
Women's Basketball 5x5Preliminary: Group A - Game 7
Unified Korea vs India (8-30 AM)
Men's Handball Main Round: Group 3 - Match 2
India vs Malaysia (9-30 AM)
Dushyant (7-30 AM)
Men's Lightweight Double Sculls - Rohit Kumar and Bhagwan Singh (7 AM)
Men's Quadruple Sculls India (8-30 AM)
Women's Four Heats (8-50 AM)
Men's Lightweight Eight (Heat 2 Start List) India - 8-10 AM
Men's Team Regu Preliminary Group B
India vs Iran (7-30 AM)
Women's Team Regu Preliminary Group A
India vs Lao PDR (10-30 AM)
Trap Women - Qualification - Day 2
Shreyasi Singh and Seema Tomar (6-30 AM)
10m Air Rifle Men Qualification
Ravi Kumar and Deepak Kumar (6 AM)
Trap Men Qualification - Day 2
Manavjit Singh Sandhu and Lakshay (7-30 AM)
10m Air Rifle Women Qualification
Elavenil Valarivan and Apurvi Chandela (8 AM)
The above events will be followed by finals.
Men's 800m Freestyle
Advait Page - Heat 1 (7-30 AM)
Men's 50m Backstroke Heats - Nataraj Srihari and Mani Arvind (7-52 AM)
Men's 200m Individual Medley Heats - Neel Roy (7-15 AM)
Men's 4 x 200m Freestyle Relay Heats - India - (8-43 AM)
Women - 53kg - Round of 16 (8-30 AM)
Latika Bhandari vs TO-BE-DEFINED
Men's tournament Preliminary: Pool F match 1
India vs Hong Kong China (2 PM)
Men's Sanda - 56 kg Round of 16
Santosh Kumar vs Wazea Zaid Ali (Yemen) (7-30 AM)
Men's Sanda 60kg Round of 16
Sofyan Abdul Haris (Indonesia) vs Surya Bhanu Partap Singh (India)
Men's Sanda 65kg Round of 16
Grewal Narender vs Tabugara Clemente JR (Philippines)